Јусра Мардини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Yusra Mardini
Лични податоци
Родено имеYusra Mardini
Роден(а)5 март 1998 (1998-03-05) (25 г.)
Darayya, Damascus, Syria
ЗанимањеSwimmer
Висина5 foot 6 inch
Спорт
ЗемјаSyria
Refugee Olympic Team
СпортFreestyle swimming, Butterfly stroke
ТренерRadwan Ali Obeidat and Adam Ali AlQatawneh

Јусра Мардини ОЛИ (родена на 5 март 1998 година) е сириска пливачка која моментално живее во Хамбург, Германија. Таа била членка на Бегалските олимписки спортисти (ROT), кои се натпреварувале под олимпиското знаме на Летните олимписки игри 2016 година во Рио де Жанеиро .[1] На 27 април 2017 година, Мардини била назначена за амбасадор на добра волја на УНХЦР.[2] Таа, исто така, се натпреварувала на Летните олимписки игри 2020 година во Токио со Олимпискиот тим за бегалци (ЕОР).[3]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Растејќи во Дарајја, предградие на Дамаск, [4] Мардини тренирала пливање со поддршка на Сирискиот олимписки комитет .[5] Во 2012 година, таа ја претставувала Сирија на Светското првенство во пливање на ФИНА во 2012 година (25 м) 200 метри поединечно мешано, 200 метри слободно и 400 метри слободно .[6]

Куќата на Мардини била уништена во Сириската граѓанска војна .[7] Мардини и нејзината сестра Сара решиле да побегнат од Сирија во август 2015 година.[8] Тие стигнале до Либан, а потоа и во Турција, каде што договориле да бидат прошверцувани во Грција со брод со уште 18 мигранти,[8] иако бродот требало да го користат не повеќе од 6 или 7 луѓе.[5] Откако моторот престанал да работи и гуменот почнал да навлегува во вода во Егејското Море, Јусра, нејзината сестра Сара и уште две лица кои знаеле да пливаат[5] влегле во водата , го туркале и го влечеле чамецот низ водата повеќе од 3 часа додека групата не стигнала до Лезбос .[8][9] Тие потоа отпатувале пеш низ Европа до Германија, каде што се населиле во Берлин во септември 2015 година.[5] Нејзините родители и помладата сестра Шаед исто така побегнале од Сирија и живеат во Германија.[10]

Кариера во пливање[уреди | уреди извор]

По пристигнувањето во Германија, Мардини продолжила со тренинзите со својот тренер Свен Шпаненкребс од Васерфроунде Спандау 04 во Берлин, со надеж дека ќе се квалификува за Олимпијадата .[5][8] Таа се обидела да се квалификува во дисциплината 200 метри слободно пливање .[7] Во јуни 2016 година, Мардини била еден од десетте спортисти избрани за EOR .[11] Мардини се натпреварувала на 100 метри слободно и на 100 метри пеперутка на Летните олимписки игри 2016 во Рио .[12] На Олимписките игри во Рио, Мардини победила на трката на 100 метри пеперутка против четворица други пливачи, со време од 1:09.21 час и рангирање на 41 место меѓу 45 учесници.[13] [14] [15]

Претседателот на МОК Томас Бах рекол за спортистите бегалци: „Ние им помагаме да го остварат својот сон за спортска извонредност, дури и кога треба да избегаат од војна и насилство“.[16]

Почнувајќи од октомври 2017 година, Мардини е најновото дополнување на тимот од меѓународни спортисти кои го претставуваат спортскиот бренд Under Armour . Крис Бејт, извршен директор на Under Armour во Европа, рекол: „Ние сме инспирирани од нејзиниот нагон и достигнувања, и како личност и како спортист“.[17]

Мардини се натпреварувала на Летните олимписки игри 2020 година во Токио . Таа го носела знамето на Олимпискиот тим за бегалци на МОК на парадата на спортистите на свеченото отворање. Во дисциплината 100 метри пеперутка, таа испливала со време од 1:06.78 на жештините и била елиминирана од следните рунди за кои се квалификувале само најдобрите 16 жени.

Популарна култура[уреди | уреди извор]

Приказната на Мардини е раскажана во збирката раскази Приказни за добра ноќ за бунтовнички девојки, од Елена Фавили и Франческа Кавало . Приказната е илустрирана од Џ.М. Купер,[18] и кога приказната била објавена како епизода на подкаст, таа била раскажана од американската новинарка и пливачка на долги патеки Дијана Ниад .[19] На 3 мај 2018 година, била објавена нејзината автобиографија „Пеперутка: од бегалец до олимпиец - мојата приказна за спасување, надеж и триумф“.[9] Планирано е режисерот Стивен Далдри да сними филм за нејзиниот живот.[20] Ирскиот музичар Деклан О'Рурк ја напишал песната „Olympian“ за да се потсети на приказната на Јусра.[21]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fahey, Ciaran (18 March 2016). „Swimmer Yusra Mardini competed at Rio Games for refugee squad in hopes of inspiring other Syrians. On 6 August 2016, Yusra won her heat Summer Olympics in the 100 meter butterfly“. The Toronto Star. ISSN 0319-0781. Посетено на 19 March 2016.
 2. Refugees, United Nations High Commissioner for. „Yusra Mardini appointed UNHCR Goodwill Ambassador“. UNHCR (англиски). Посетено на 2017-04-27.
 3. Gibbs, Dan (July 23, 2021). „Refugee Olympic Team: Who Are the Athletes at the Tokyo Olympics Opening Ceremony and What Countries Do They Come From?“. Посетено на July 23, 2021.
 4. „From Syrian Refugee to Olympic Swimmer: Yusra Mardini Goes for the Gold“. Vogue. 24 March 2017.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Philip Oltermann. „From Syria to Rio: refugee Yusra Mardini targets Olympic swimming spot“. the Guardian. Посетено на 25 March 2016.
 6. „The inspirational Olympic journey of refugee swimmer Yusra Mardini“. Olympic.org. Olympic Games. Посетено на 25 March 2016.
 7. 7,0 7,1 „Olympics hopeful Syrian refugee swims for three hours pushing boat of migrants“. Stuff. 21 March 2016. Посетено на 25 March 2016.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 „After Surviving Aegean Sea, Syrian Swimmer Hopes For Spot In Olympics“. NPR.org. 20 March 2016. Посетено на 25 March 2016.
 9. 9,0 9,1 „Butterfly: From Refugee to Olympian - My Story of Rescue, Hope, and Triumph“.
 10. „Refugee swimmer Yusra Mardini gets a chance to go the Olympic Games“. SwimSwam. Посетено на 25 March 2016.
 11. „IOC selects 10 to form refugee team for Rio“.
 12. Wilder, Charly She Swam to Escape Syria. Now She'll Swim in Rio. New York Times. August 3, 2016
 13. „Rio 2016“. Архивирано од изворникот на 7 August 2016.
 14. Refugee swimmer Yusra Mardini just won her heat at the Olympics, quartz.com, retrieved 7 August (CET)
 15. Yusra Mardini delights with butterfly heat win for Refugee Olympic Team, The Guardian, retrieved 6 August 2016
 16. „Team of Refugee Olympic Athletes (ROA) created by the IOC“. IOC. Посетено на 3 March 2016.
 17. „Refugee Athlete Yusra Mardini Joins Under Armour's Bench - Ann-Christine Diaz“. 20 October 2017.
 18. „Good Night Stories for Rebel Girls - JM Cooper“. 27 March 2018. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2022-06-24.
 19. Girls, Good Night Stories for Rebel. „Yusra Mardini read by Diana Nyad – Good Night Stories for Rebel Girls – Podcast“. Podtail (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-07-04. Посетено на 2018-03-27.
 20. „Schwimmerin Yusra Mardini: Vom Flüchtling zum Weltstar“. Spiegel (германски). 19 April 2018.
 21. Murphy, Lauren. „Declan O'Rourke: Arrivals – Impressive record that spotlights the journeys taken“. The Irish Times (англиски). Посетено на 2021-09-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Олимписки игри
Претходник
Rose Lokonyen
Flagbearer for [[Податотека:Предлошка:Country flag IOC alias EOR|22x20п|граничник|алт=|врска=]] [[Предлошка:Country IOC alias EOR на Олимписките игри|Предлошка:Country IOC alias EOR]]
(with Tachlowini Gabriyesos)
Tokyo 2020
Наследник
Incumbent