Јурис Лаучиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јурис Лаучиќ бил рускo-латвиски актер. Тој се родил на 25 мај 1957 година, а починал на 23 декември 2013 година. Неговата кариера траела повеќе од 45 години.

Тој се родил во Даугавилс, Латвиска ССР, Советски Сојуз (сегашна Летонија). Тој ја започнал својата актерска кариера на десетгодишна возраст во 1967 година и се појавил во филмски, телевизиски и сценски улоги. [1]

Лаучиќ на 23 декември 2013 година починал од рак на грлото на 56 годишна возраст во Москва, Русија. [2]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

  • Сјај (2007)
  • Денот на Јури (2008)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ЛАУЦИНЬШ Юрис. rusactors.ru (руски). Актеры советского и российского кино. Посетено на 31 December 2013.
  2. „56 gadu vecumā Maskavā miris latviešu aktieris Juris Lauciņš“. la.lv (латвиски). LA. 25 December 2013. Посетено на 31 December 2013.