Јургорден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јургорден
Јургорден

Јургорден или, поофицијално, (Кралскиот Јургорден), е остров во центарот на Стокхолм, Шведска. Јургорден е дом на историски градби и споменици, музеи, галерии, забавниот парк Грона Лунд, музејот на отворено Скансен, малата станбена област Јургордштаден, пристаништа за јахти и големи шуми и ливади. Таа е една од омилените рекреативни области и туристички дестинации на Стокхолмери, привлекувајќи над 10 милиони посетители годишно, од кои околу 5 милиони доаѓаат да ги посетат музеите и забавниот парк.[1] Островот му припаѓа на Националниот градски парк основан во 1995 година. Од 15 век, шведскиот монарх го поседува или го има правото на располагање на Кралскиот Јургорден. Денес, ова право го остварува Администрацијата на Кралската Јургорден која е дел од Кралскиот двор на Шведска.

Поголема област на градот, одвоена од Јургорден со Јургордсбрунсвикен е Северен Јургорден (Norra Djurgården), вклучувајќи го и Гардет.

Историја[уреди | уреди извор]

Детал кој го прикажува Јургорден во 1535 година.

Јургорден низ историјата имал повеќе имиња, меѓу кои Валдемарксон од 17 век, и ова име сè уште е зачувано на локации како што е Валдемарсуде. Иако биле изнесени неколку предлози за објаснување на ова име, општо не е прифатено ниту едно објаснување. Додека името на кралот Валдемар (1239–1302) веројатно било поврзано со старото име во текот на 17 век.[2][3]

Сегашното име, Јургорден, потекнува од рекреативниот парк на кралот Јован III, за кој тој изјавил дека има намера да го реализира во февруари 1579 година за да чува елени и ирваси.

Во 1667 година, биле изградени неколку куќи наменети за „парализирани и осакатени морнари“ формирајќи го она што требало да стане Јургордштаден. Меѓутоа, шведската морнарица се преселила во Карлскона во текот на 1680-ти, а населбата наместо тоа била населена со разновидна толпа. Плановите за рушење на „безначајните бараки“ пред Светскиот саем во 1897 година и за планираното проширување на поморското бродоградилиште во 1918 година, никогаш не биле остварени и областа денес е заштитена како историски споменик.

Во текот на доцниот 18 век, Јургорден се претворил во повеќе популарна рекреативна област отколку во кралски парк за рекреација; во 1801 година бил отворен театарот Јургордстеатерн, кој требало да биде еден од најпопуларните установи таму во текот на 19 век. Кралот Чарлс XIV Џон создавањето на ОК Росендал Палас во 1820 година го означил почетокот на развојот Јургорден како дворци станбена површина, поврзан со создавањето на повеќе забава установи во доцниот 19-ти век, вклучувајќи Зелен Лунд 1883 година, и Скансен 1891 Во кафуле јужно од Скансен, во блокот Алберже, на 12 март 1891 година бил основан спортскиот клуб Јургорденс ИФ.[4]

Фотохром отпечаток на изложбата од 1897 година, дигитално обновен.
Бродоградилиштето на јужниот брег на Јургорден денес.

Западниот брег на островот бил бродоградилиште со мал обем кон крајот на 17 и почетокот на 18 век, по што морнарицата подигнала околу 30 бараки за зимските конаци на галиите во областа. Операциите се прошириле во текот на 1870-тите кога било изградено суво пристаниште. Плановите за преместување на бродоградилиштето во почетокот на 20 век биле прекинати со Втората светска војна, што значело дека активностите значително се зголемиле наместо тоа, кулминирајќи во 1945 година кога биле вработени 1.280 луѓе. Во 1969 година, морнарицата се преселила во Муско, а во раните 1970-ти областа била претворена во рекреативна зона каква што е денес.

Многу структури на западниот дел на Јургорден датираат од Светскиот саем во Стокхолм во 1897 година, вклучувајќи го и Јургардсброн, главниот мост до островот. Една од најистакнатите згради на изложбата, 16,820 м изложбена сала во дрво, дизајн на архитектот Фердинанд Боберг и со 100 метри висока купола и 4 минариња, била урната по изложбата, но заедно со многу други павилјони изградени со непостојани материјали.[5]

Во денешниот јужен дел на забавниот парк Грона Лунд и источно од него, од 1735 година било развиено приватно бродоградилиште од страна на трговецот Ефраим Лотсак, кој исто така имал изградено неколку нови станбени згради. Активностите се зголемиле во текот на 19 век под раководство на Џон Бургман и Адолф Фредхолм, од кои првиот ја изгради црквата Јургардцрква и училиштето Јургардшкола. Бродоградилиштето му било продадено на градот во 1863 година и се преселило во Содра Хамарбихамнен во 1979 година. Друго бродоградилиште за лесни бродови, изградено е во теснецот помеѓу Јургарден и Бекхолмен во 1868 година, и сè уште е во функција.

Јужниот дел од областа бил домаќин на меѓународната изложба во Стокхолм (1930).

Знаменитости и споменици[уреди | уреди извор]

Шеталиштето покрај брегот
Внатрешноста на музејот Васа
Ветерански трамвај А25 „Мустанг“ на линијата Јургорден
Забавниот парк Грона лунд и еден од ферибротите.
Традиционална архитектура во Скансен
Биолошки музеј и статуа на кралот Чарлс XV

Покрај списокот подолу, голем дел од Јургорден се состои од зелени површини кои нудат пешачки патеки и шеталишта покрај вода меѓу сегашните или историски резиденции од високата класа и стари институционални згради, од кои многу се сметаат за историски споменици од национален интерес.

 • АББА: Музејот
 • Музеј на вода Аквариа - Мал музеј кој прикажува лосос, вештачка дождовна шума и нордиски средини.
 • Бекхолмен - историска поморска средина, вклучувајќи неколку суви докови и историски згради.
 • Биолошки музеј - Изграден во 1893 година, прикажувајќи плишени животни во вештачки средини кои претставуваат различни типични шведски пејзажи.
 • Циркус - првично циркус, денес нуди концерти и музички комедии.
 • Линија Јургорден - трамвај со наследство што работи од 1991 година.
 • Јургордстаден - маало на зачувани дрвени градби од 18 век.
 • Галарварвет - Порано поморски стационар, денес претворен во популарна паркова област вклучувајќи ги музејот Васа и Јунибакен.
 • Грона Лунд - Релативно мал забавен парк основан во 1883 година, покрај типичните вртелешки и тобогани, нуди и концерти со меѓународни ѕвезди како Мијави, Боб Марли и Демијан Марли .
 • Сечилото на ледениот лист- живописно езеро популарно меѓу набљудувачите на птици.
 • Јунибакен - мал бајковит свет базиран главно на романите на Астрид Линдгрен
 • Лиљевалцхс- уметничка галерија изградена во 1916 година, добро позната по својата пролетна изложба Пролетниот салон во јануари-март, и нејзиното кафуле Сина порта.
 • Нордиски музеј - ја прикажува најголемата колекција на предмети од социјалната историја во Шведска, од куќи за кукли до противпожарни возила.
 • Палатата Розендал - изградена во 1823-27 година од Чарлс XIV Јован, позната по својот парк.
 • Розендал градина - јавна градина позната по изборот на рози.
 • Скансен - најстариот музеј под отворено небо во светот кој ја прикажува традиционалната шведска архитектура, а исто така и единствената зоолошка градина во Стокхолм во која има волци, рисови, елени, бели мечки и многу други диви животни. Нејзиниот традиционален божиќен пазар привлекува десетици илјади луѓе годишно.
 • Галерија Тиел - музеј што ја прикажува колекцијата на уметност и занаети од крајот на 19 и почетокот на 20 век, оригинално собрани од банкарот Ернест Тиел.
 • Валдемарсуде - Поранешен замок на принцот Еуген, трансформиран во музеј во кој се изложени шведски слики и скулптури од 19 и почетокот на 20 век.
 • Музеј Васа - поморски музеј што го прикажува единствениот недопрен брод од 17 век. Еден од најпосетуваните музеи во Скандинавија.
 • „Вила Солбакен“ - поранешната куќа на принцот Бертил, сега во сопственост на принцот Карл Филип.
 • „Блоцкхусуден“ - сегашниот дом на принцот Карл Филип.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Можностите да стигнете до таму вклучуваат пешачење, со трамвај од Сергелс торг или со брод од Ниброплан, Скепшолмен или Слусен. Околните станици на метрото ја вклучуваат метро станицата Карлаплан.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Djurgården - en oas mitt i Stockholm“. Kungliga Djurgårdens Intressenter (KDI). 2002-10-07. Архивирано од изворникот на 2007-09-28. Посетено на 2007-01-15.
 2. „Djurgården“. Stockholms gatunamn (2. изд.). Stockholm: Kommittén för Stockholmsforskning. 1992. стр. 35–37. ISBN 91-7031-042-4.
 3. Fredrik Ulrik Wrangel (1912). „Stockholmiana I-IV : Södra Djurgårdens forna namn“. Projekt Runeberg. стр. 359–362. Посетено на 2007-01-26.
 4. „Om DIF: Historia“ (шведски). Djurgårdens IF Fotboll. Архивирано од изворникот на 1 February 2012. Посетено на 15 April 2014.
 5. „Nordisk Familjebok“. Projekt Runeberg. 1921. Посетено на 2007-01-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°19′30″N 18°07′00″E / 59.32500° СГШ; 18.11667° ИГД / 59.32500; 18.11667