Прејди на содржината

Јулмуст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулмуст

Јулмуст (шведски: jul „јуле“ „сè уште не ферментиран сок од овошје или бобинки“, иако таков сок нема во јулмуст ) е безалкохолен пијалок што главно се конзумира во Шведска околу Божиќ. Во остатокот од годината, освен Велигден, обично е доста тешко да се најде во продавниците, но понекогаш се продава во други периоди од годината под името мора. За време на Велигден името е паскмуст (од паск, „Велигден“). Содржината е иста без оглед на маркетиншкото име, иако должината на времето што се чува пред флаширањето се разликува; сепак, пијалокот е поблиску поврзан со Божиќ, нешто помалку со Велигден и традиционално воопшто не со летото. Во текот на декември се потрошени 45 милиони литри јулмуст, што е околу 50% од вкупниот волумен на безалкохолни пијалоци во декември и 75% од вкупната годишна продажба

Мора бил создаден од Хари Робертс и неговиот татко Роберт Робертс во 1910 година како безалкохолна алтернатива на пивото. Сирупот сè уште го прави исклучиво Робертс АБ во Еребру. Сирупот се продава на различни производители на безалкохолни пијалоци кои потоа го прават финалниот производ на свој начин. Тоа значи дека од две различни компании нема ист вкус, иако се направени од ист сируп.

Мора е направен од газирана вода, шеќер, екстракт од хмељ, екстракт од слад, зачини, боја на карамела, лимонска киселина и конзерванси. Екстрактите од хмељ и слад и даваат на ширата донекаде коренов вкус на пиво без сасафра. Може да се чува со години под услов да се чува во стаклено шише. Некои луѓе купуваат јулмуст во декември само за да го складираат една година пред да го испијат. Во 2013 година се појави гласина дека ЕУ ќе го забрани јулмустот поради директивата со која се забранува продажба на пијалоци од слад што содржат боја на карамела. Гласините сепак се покажале како лажни бидејќи јулмустот не е ферментиран пијалок и оттаму не е под влијание на директивата.

Јулмуст и Кока-Кола[уреди | уреди извор]

Во Шведска, јулмуст ја надминува продажбата на Кока-Кола за време на божиќната сезона; всушност, потрошувачката на Кока-Кола опаѓа за цели 50% за време на празникот. Ова било цитирано како една од главните причини што компанијата Кока-Кола го раскина договорот со локалниот производител на пиво Припс и наместо тоа ја икер Свериге АБ. Кока-Кола Дрикер Свериге АБ произвел сопствен јулмуст, иако многу итро со името на Компанијата Кока-Кола, зазема само мал простор на етикетата. Нивниот јулмус никогаш не бил рекламиран сè до 2004 година, кога Кока-Кола започнала да го продава нивниот јулмус под брендот „Бјаре Јулмуст“, но тие го купиле сирупот од Робертс АБ. До 2007 година, „Бјаре Јулмуст“ се продаваше само во рестораните на Мекдоналдс и целосно исчезна од асортиманот на производи на Кока-Кола до Божиќ 2008 година, само за да се врати за Божиќ 2011 година.

Надвор од Шведска[уреди | уреди извор]

  • Во ноември 2004 година, ПепсиКо пласирал производ сличен по вкус на јулмуст во Соединетите Држави наречен Пепси Холидеј Спајс. Бил на продажба за време на божиќните сезони 2004 и 2006 година.
  • Светскиот пазар Кост Плус во Соединетите Американски Држави се продава само за време на божиќната сезона.
  • ИКЕА во Соединетите Американски Држави, Канада, Обединетото Кралство, Ирска, Холандија, Русија, Хонгконг, Тајван, Сингапур, Јапонија, Италија, Австралија, Австрија, Германија, Унгарија и Швајцарија го продава Дрик Јулмуст за време на Божиќ, што е варијанта на Јулмуст со засладувач наместо шеќер. Од 2017 година се нарекува „Винтерсага“ (зимска сага) Шведски празничен пијалок. Се продава и во Русија, Обединетото Кралство, Канада, Унгарија и Швајцарија како Дрик Паскмуст на Велигден.
  • Јулмуст може да се најде во специјализирани продавници во Обединетото Кралство (исто така преку Саинсбури и Окадо) и Белгија.
  • Јулмуст е достапен и за купување во Финска околу Божиќ. Се смета за дел од божиќната вечера од малцинството што зборува Шведски. Исто така, најде популарност и кај остатокот од населението.