Јулија Цимафејева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија Цимафејева

Јулија Цимафејева (белоруски: Юлія Пятроўна Цімафеева; родена 12 јануари 1982 во село Спјарижа, Гомелска Област) е белоруска поетеса и преведувач[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Факултетот за англиски јазик на Минскиот државен лингвистички универзитет, присуствувала на работилницата за превод. Член на Сојузот на белоруски писатели [1] и Белорускиот ПЕН центар. Еден од организаторите и кураторите на Школата за млади писатели при Сојузот на белоруски писатели. Ја водеше телевизиската програма за култура „Ремарка“ на ТВ Белсат .

Живее во Минск. Сопругата на писателот Алгерд Бахаревич.

Врски[уреди | уреди извор]

  • Саюз беларускіх пісьменнікаў. „Цімафеева Юлія Пятроўна. Асабістыя старонкі сяброў СБП“. lit-bel.org. Архивирано од изворникот на 11-02-2019. Посетено на 11-02-2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Саюз беларускіх пісьменнікаў. „Цімафеева Юлія Пятроўна. Асабістыя старонкі сяброў СБП“. lit-bel.org. Архивирано од изворникот на 11-02-2019. Посетено на 11-02-2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)