Јулија Хартинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија Фишер 2015 година

Јулија Хартинг (германски: Julia Harting, Берлин 1 април 1990) — германски фрлач на диск, со сребрен медал на Европското првенство 2016, двокфратен учесник на Летните олимписки игри 2012 [1] и 2016 година [2], двоен шампион на Германија во 2015 и 2017 година. Член на АК Шарлоттенберг од Шарлоттенбург. Таа по професија е полицаец.

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

На меѓународната сцена таа дебитирала во 2007 со освојување на У-18 Светско јуниорско првенство во Острава . Следната година таа била втора на Светското јуниорско првенство во Биџогче . Во 2011 година го освоила Европското младинско првенство во Острава во годината.

Во септември 2016 година се омажила за колегата фрлач на диск од репрезентацијата на Германија Роберт Хартинг и го зел презимето.

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Домаќин Пласман Резултатот Забелешка
Презентиран врска=|граничник Германија
2007 година. Светско првенство U-18 Острава, Чешка 18x18пкс 51.39 ! врска=| Личен рекорд [1]
2008 година. Светско првенство У-20 Бидгошч, Полска 18x18пкс 54,69 м [2]
2011 година. Европско првенство У-23 Острава, Чешка 15x15пкс 59.60 , ! врска=| Личен рекорд, [3]
2012. Европско првенство Хелсинки, Финска 5. 62.10 []
Олимписки игри Лондон, Велика Британија 20. 60,23 м [4]
2013. Светско првенство Москва, Русија 13. 60,09 м [5] Архивирано на 5 мај 2019 г.
2014. Европско првенство Цирих, Швајцарија 5. 62.10
2015. Светско првенство Пекинг, Кина 5. 63,88 м [6] Архивирано на 5 мај 2019 г.
2016 година Европско првенство Амстердам, Холандија 15x15пкс 65.77
Олимписки игри Рио де Жанеиро, Бразил 9. 62,67 м [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Julia Fischer
  2. „Julia Fischer“. Архивирано од изворникот на 2016-11-25. Посетено на 2019-05-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]