Јулија Џима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија Џима
Biathlon European Championships 2017 Sprint Women 1910.JPG
Роден 19 септември 1990
Киев
Националност украинка
Познат учесник на ЗОИ 2014, 2018 и 2022
Занимање биатлон

Јулија Џима (украински: Ю́лія Валенти́нівна Джі́ма; родена во Киев, 19 септември 1990 година) — украинска спортистка во биатлон, почесен мајстор за спорт на Украина,[1] член на националниот биатлон тим на Украина.

Шампион на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи, Русија.[2]

Двакратен сребрен и трикратен бронзен медалист на Светското првенство во штафета, повеќекратен победник и награден на Светскиот куп во биатлон, петкратен европски шампион, победник на Европскиот куп во биатлон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студентка СумДУ Юлія Джіма стала Заслуженим майстром спорту України“. Архивирано од изворникот на 22 декември 2015. Посетено на 15 декември 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „Сочі-2014. Біатлон. У жіночій естафеті збірна України взяла "золото". Чемпіон. Посетено на 2018-03-24.