Јулијана Салахова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт жени

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Сребро 2010 Познањ
K-2 500 м
Бронза 2010 Познањ
K-2 1000 м

Јулијаана Салахова (родена 16 декември 1984) е руска кану-спринтерка која што се натпреварува од доцните 2000-ти. Таа освои два медали на 2010 ИКФ Светските Кану Спринт Шампионати во Познањ една сребрена медала во дисциплината К-2 500 метри и една бронзена медала во дисциплината К-2 1000 метри.

На ЛОИ 2008 во Пекинг, Салахова заврши на деветото место во дисциплината К-1 500 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]