Прејди на содржината

Јулијана Салахова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медали

Јулијана Салахова во 2016.
Јулијана Салахова
Медали
Кану спринт жени

ИКФ Светски Кану Спринт Првенства

Сребрен медал – второ место 2010 Познањ K-2 500 м
Бронзен медал – трето место 2010 Познањ K-2 1000 м

Јулијаана Салахова (родена 16 декември 1984) — руска кану-спринтерка која што се натпреварува од доцните 2000-ти. Таа освои два медали на 2010 ИКФ Светските Кану Спринт Првенства во Познањ една сребрена медала во дисциплината К-2 500 метри и една бронзена медала во дисциплината К-2 1000 метри.

На ЛОИ 2008 во Пекинг, Салахова заврши на деветтото место во дисциплината К-1 500 метри.