Прејди на содржината

Јулија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулија
Ханс Балдунг, Младост
Полженски
Origin
Значењемлада
Други имиња
Сродни имињаЈула, Јулка, Јулијана

Јулија е женско име кое се користи во многу јазици. Машки пар на оваа име е името од латинско потекло Јулијанус (лат: Julianus), а има значење млада, полна со живот. Името е посветено на митолошкиот бог на светлината Јупитер.

Имендени[уреди | уреди извор]

Варијации на името[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]