Јузеф Стефањски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јузеф Стефањски
Лични податоци
Цело имеЈузеф Стефањски
Роден7 февруари 1908(1908-02-07)
Голјани,  Полска
Починал21 декември 1997(1997-12-21) (воз. 89 г.)
Варшава,  Полска
Податоци за клубот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Полска (1929)

Јузеф Стефањски (полски: Józef Stefański; 7 февруари 190821 декември 1997) — полски професионален друмски велосипедист. Настапил на поединечната и екипната друмска трка на Летните олимписки игри 1928.[1]

Го освоил второто издание во 1929 година на Трката околу Полска.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Józef Stefański Olympic Results“. sports-reference.com. конс. 4 јуни 2014. 
  2. „Tour de Pologne“. Cycling Archives. конс. 28 март 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]