Јужногермански гулден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банкнота од 50 гулдени (1866 година)

Јужногермански гулден — валута на државите во јужна Германија помеѓу 1754 и 1873 година. Овие држави ги вклучуваа Баварија, Баден, Виртемберг, Франкфурт и Хоенцолерн. Тоа беше поделено на 60 Крајцери, со секој Крајцер во вредност од 4 пфениг или 8 хелер.