Јужноамерикански мачки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Leopardus
Leopardus pardalis
Научна класификација
Царство: Животни (Animalia)
Колено: `Рбетници (Vertebrata)
Класа: Цицачи (Mammalia)
Ред: Месојадци (Carnivora)
Подред: Мачковидни (Feliformia)
Семејство: Мачки (Felidae)
Потсемејство: Felinae
Род: Leopardus
Gray, 1842
Типски вид
Leopardus pardalis
(Linnaeus, 1758)
Видови
Распространетост на Leopardus

Leopardus е род од семејството Felidae. Се состои од седум мали мачки кои се наоѓаат во Јужна и Средна Америка.

Таксономија[уреди | уреди извор]

Род Leopardus

Извори[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]