Јужна пирамида (Јужна Сакара)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јужна пирамида[1] — (позната исто така и како Незавршена пирамида во Јужна Сакара[2]; Лепсиј XLVI; САК С 6'[3]) е древна египетска кралска гробница која била изградена за време на 13-тата династија во Јужна Сакара и е позната по тоа што има најизрзен подземен храм и гробница т.н. хипогеа од пирамидите на доцниот период на 12-та египетска династија. Градбата на оваа пирамида останала недовршена и сè уште не е познато кој фараон навистина требало да биде погребан тука, бидејќи не е пронајден соодветен натпис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mark Lehner, The Complete Pyramids, Thames and Hudson, London 1997, pp. 187. ISBN 0-500-05084-8.
  2. Dawn McCormack, "The Significance of Royal Funerary Architecture in the Study of 13th Dynasty Kingship." In M. Marée (ed) The Second Intermediate Period (13th-17th Dynasties), Current Research, Future Prospects, Belgium: Peeters Leuven, 2010, pp. 69-84.
  3. Christoffer Theis, "Zum Eigentümer der Pyramide Lepsius XLVI / SAK S 6 im Süden von Sakkara", Göttinger Miszellen 218 (2008), pp. 101–105