Јужна Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужна Шведска
Sydsverige
Национална област
Местоположба на Јужна Шведска
Држава Шведска
Најголем градMalmö fulla vapen.svg Малме
Површина
 • Вкупна13.968 км2 (5,393 ми2)
Население
 • Вкупно1.306.695
 • Густина94/км2 (240/ми2)
ISO 3166SE04

Јужна Шведска (шведски: Sydsverige) е национална област (шведски: Riksområde) во Шведска. Националните области се дел од Номенклатурата на територијални единици за статистика (NUTS) на Шведска.

Географија[уреди | уреди извор]

Јужна Шведска се наоѓа во јужниот дел на нејзината земја. Блиску е до Данска и се граничи со риксомраден на Смоланд и со островите и со Западна Шведска.

Најнаселени градови се Малме, Хелсингборг, Лунд, Карлскона, Кристијанштад, Ландскрона и Трелеборг.

Поделба[уреди | уреди извор]

Јужна Шведска вклучува 2 окрузи:

Економија[уреди | уреди извор]

Бруто домашниот производ (БДП) на регионот бил 59,6 милијарди евра во 2018 година, што претставува 12,6% од шведското економско производство. БДП по глава на жител приспособен за куповната моќ била 31.100 € или 103% од просекот на ЕУ27 во истата година. БДП по вработен исто така бил 103% од просекот на ЕУ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018“. Eurostat.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]