Јужна Замбоанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужна Замбоанга
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Јужна Замбоанга]]
Провинцискиот грб на Јужна Замбоанга
Мапа на Филипините со факти за Јужна Замбоанга highlighted
Мапа на Филипините со факти за Јужна Замбоанга
Регион Замбоанга (Регион IX)
Главен град Пагадиан Сити
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 26
 - Барангај 681
 - Конгресионални дистрикти 2
Население 16-та
 - Вкупно (2000) 836.217
 - Густина 290/km² (23-та)
Површина 20-та
 - Вкупно 3.480,7 km²
Основана 6 јуни, 1952
Јазици себуански, субанонски, чавакански
Гувернер Аурора Е. Серилес

Јужна Замбоанга е провинција на Филипините која е сместена во Замбоанга Регионот на Минданао. Главен град е Пагадиан Сити. Провинцијата се граничи со Северна Замбоанга на север, Замбоанга Сибугај на запад, Западен Мисамис на североисток и Северен Ланао на исток. На југ излегува на Моро Залив.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2000, во Јужна амбоанга живееја вкупно 836.217 жители, што ја прави 16-та по ред населена провинција на Филипините. Густината на населението изнесува 3.480 жит/km².

Економија[уреди | уреди извор]

Доминантна стопанска гранка во Јужна Замбоанга е земјоделството. Се произведува кокосово масло, пченка и ориз. Се одгледуваат и повеќе видови на овошни растенија, а има и неколку рудници.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Јужна Замбоанга е поделена на 26 општини, 1 град и 681 барангаи.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Знамето на Јужна Замбоанга
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | СпретлиКоординати: Erioll world.svg 7°50′00″N, 123°15′00″E