Јужна Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Southern Greece location map.svg

Јужна Грција (грчки: Νότια Ελλάδα) е дефиниран географски термин, кој го опфаќа полуостровот Пелопонез и различни делови на Continental Greece (се вклучува и Атика), како и островите на Кикладите, Додеканезите и Крит. Северна Грција (грчки: Βόρεια Ελλάδα, романизирана: Voreia Ellada) се користи за да се однесува на северните делови на Грција и има различни дефиниции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]