Јужен регион (Бразил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јужен регион, Бразил)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужен регион на Бразил
Локација на Јужен

Држави Јужно Рио Гранде, Санта Катарина и Парана
Површина  
 - Вкупно 576.409,6 km² ()
Население  
 - 2006 проценето 27,308,863 ()
 - Густина (2006) 46,4/km² ()
БДП 2006
 - Вкупно R$R$ 386,737,000 билиони ()
 - БДП по глава на жител R$R$(2005) 13,208 ()
ИЧР (2000) 0.831 () – висок
 - Детски морталитет (2006) 16.7‰ ()
 - Писменост (2004) 94.3% ()
Часовен појас BRT (UTC[[UTC{{{utc_offset}}}|{{{utc_offset}}}]])

Јужниот регион на Бразил е составен од државите Јужно Рио Гранде, Санта Катарина и Парана и зафаќа 576.300,8 км2 површина, правјки ја најмалата регио порција во Бразил. Се граничи со Уругвај, Аргентина, и Парагвај како и со Централно-западниот регион, Југоисточен регион и со Атлантски Океан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Ботаничка градина Куритиба (Куритиба), симболот на регионот.
Град Држава Население (2007)
Куритуба[1] Парана 1,828,092
Порто Алегре Јужно Рио Гранде 1,441,554
LЛондрина[1] Парана 505,184
Џоинвил Санта Катарина 487,003
Каксиас до Сул Јужно Рио Гранде 419,852
Флорианополис Санта Катарина 416,564
Пелоташ Јужно Рио Гранде 350,358
Каноаш Јужно Рио Гранде 333,322
Маринга Парана 324,397
Фоз до Игоасу Парана 309,113
Понта Гроша Парана 304,973

Расни групи[уреди | уреди извор]

Боја/раса (2006)[2]
Бели 79.6%
Црни 3.6%
Пардо 16.0%
Азијати или Домородци 0.7%

Тривија[уреди | уреди извор]

Возила: 10,014,081 (март/2007); Телефони: 6,919,000 (април/2007); градовии: 1,188 (2007).

Види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Estimativas populacionais 2008“. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). http://www.ibge.gov.br/home/estatistica/populacao/estimativa2008/POP2008_DOU.pdf. посет. 1 септември 2008 г. 
  2. „PNAD“ (на portuguese). 2005. http://www.ibge.gov.br/home/estatistica/populacao/trabalhoerendimento/pnad2006/sintese/tab1_2.pdf. посет. 14 август 2007 г.