Јужен Гренланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Гренланд
syd-Grønland
Колонија на Данска-Норвешка (1728?-1814)
Колонија на Данска (1814-1950)
1728?-1950
Знаме Грб
Знаме на Данска Грб
Местоположба на Јужен Гренланд
Местоположба на Јужен Гренланд
Јужен Гренланд во темнозелено, Северен Гренланд во светлозелено, Данска во зелено.
Управа Монархија
Монарх
 -  1728-1730 Фредерик IV (прв)
 -  1947-1950 Фредерик IX (последен)
Гувернер/ Кралски инспектори
 -  1782–1789 Бенд Олрик (прв)
 -  1945–1950 Карл Фредрик Симони (последен)
Историја
 -  Основана 1728?
 -  Укината 1950
Денес во  Данска

Јужен Гренланд била колонија на Данска до 1950 година. Колонијата го заземала јужниот дел на островот Гренланд. Седиште на оваа колонија бил градот Нук, тогаш познат како Готхоб.[1] Најсеверното населено место на колонијата бил Сисимиут. Северниот дел на островот го заземал колонијата Северен Гренланд и нивната граница одела по напоредникот 68°.[2]

Јужен Гренланд бил обединет со Северен Гренланд во 1950 година,[3] и седиште на новата колонија бил градот Нук, тогаш именуван како Готхоб.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brewster, David. "Greenland". The Edinburgh Encyclopedia, Vol 10. J. & E. Parker, 1832.
  2. James Bell: A System of Geography. Glasgow 1892 p. 281 CHAP. III-GREENLAND.
  3. Etableringen af Landsrådene <the creation of local councils of Greenland, 1911-2011> Архивирано на 17 ноември 2016 г., cites the laws of 27 May 1850 merging both local councils, with an election in 1951.