Јудејски Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јудејска планина)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јудејски Планини
Поглед на Јудејските Планини
Највисока точка
Врв Халхул
Надм. височина 1026 м [1]
Име
Изворно име הרי יהודה
جبال الخليل
Географија
Јудејски Планини се наоѓа во Израел<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1296.2%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба во Израел
Координати 31°40′ СГШ 35°10′ ИГД / 
Матичен венец Голема Раседна Долина
Геологија
Период доцна креда
Вид карпа црвеница, варовник

Јудејски Планини или Јудејски Ридови (хебрејски: הרי יהודה Хареј Јехуда, арапски: جبال الخليل Џибал ел-Халил) — планински венец близу Ерусалим, Израел со најголема височина од 1.026 м.[1] На оваа планина во минатото биле сместени многу библиски градови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Peter N. Peregrine, Melvin Ember, уред. Encyclopedia of Prehistory: South and Southwest Asia. 8. https://books.google.com/books?id=C-TQpUtI-dgC&pg=PA295. посет. 13 февруари 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]