Југословенка (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Југословенка“
РежисерАлександра Елчиќ
Љубо Ласиќ
Милан Коњевиќ
Небојша Радосављевиќ
Роман Мајетиќ
ПродуцентЖељко Митровиќ
СценаристРоман Мајетиќ
Главни улогиЈована Миловановиќ
Душан Матејиќ
Ивана Дудиќ
Михајло Јовановиќ
Јана Илиќ
Драган Вујиќ
Стефан Радоњиќ
Тамара Шустиќ
Борис Комнениќ
Бранка Пујиќ
Петар Чиритовиќ
Лепомир Ивковиќ
Зоран Пајиќ
Душан Каличанин
Жарко Степанов
Анка Гачеша
Славиша Чуровиќ
Даниел Ковачевиќ
Жанристорија
љубовна драма
Музика„Мили Боже” -Hurricane
КинематографијаДушан Василиќ
Емилијан Космач
МонтажаБранислав Костадиновиќ
Ана Голумбовски
Тамара Ташиќ
СтудиоРТВ Пинк
Roman production
Времетраење45 минути
ЗемјаСрбија Србија
Јазиксрпски

Југословенка е српска историска теленовела создадена од Роман Мајетиќ. Претставува наследник на серијата Црвена месечина.[1] Премиерата била прикажана есента 2020 година на Пинк каналот.

Роман Мајетиќ потврдил дека серијата наместо 140 ќе има само 60 епизоди, а понатамошното снимање е прекинато поради лошата гледаност на проектот.

Останатите епизоди кои не се прикажуваат на ТВ се достапни за сите претплатници преку платформата Аполон.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната започнува во најтемниот момент од 1916 година кога земјата била окупирана со војската на Крф. Дејствието ги следи историските настани до 1921 година и смртта на кралот Петар, значи Големата војна, ослободувањето на земјата, создавањето на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците, односно Кралството Југославија: периодот во кој настанува она што владее и денес - корупција, скриени игри, лаги.

Во центарот на заплетот се две семејства и нивните љубовни приказни. Се среќаваме со старото белградско семејство Павловиќ, кое е изданок на минатото и кое не се снаоѓа во новото време, како и со семејството Ристиќ, кое е типичен претставник на „новата доба“.

Софија Бауман како еден од главните ликови, е врската што ги поврзува. Постојат паралелни приказни на Крф и во Париз, кадешто повеќето од двете семејства биле за време на Првата светска војна. Додека ја следиме приказната за младите ликови, дознаваме детали од младоста од генерацијата на нивните родители. По ослободувањето на земјата, хероите ќе се обединат во Белград и ќе видат дека историјата се повторува. Сето она што родителите го доживувале во младоста, сега на поинаков начин го спознацаат младите.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Јована Миловановиќ Косана
Душан Матејиќ Вук Павловиќ
Ивана Дудиќ Софија Бауман
Михајло Јовановиќ Александар I Караѓорѓевиќ
Јана Милиќ Илиќ Милица Ристиќ
Драган Вујиќ Димитрије Ристиќ
Стефан Радоњиќ Стефан Ристиќ
Тамара Шустиќ Јелена Ристиќ
Борис Комнениќ Немања Павловиќ
Бранка Пујиќ Ирина Павловиќ
Петар Чиритовиќ
Лепомир Ивковиќ Никола Пашиќ
Нина Граховац Марија Бауман
Душан Каличанин Мајор Вуловиќ
Зоран Пајиќ Капетан Марко
Жарко Степанов Полковник Живковиќ
Анка Гачеша Костиќ Радмила Стаменковиќ
Славиша Чуровиќ Драгутин Димитријевиќ Апис
Верољуб Јефтиќ Полковник Дуњиќ
Даниел Ковачевиќ Јован Петровиќ
Миодраг Милованов Петар I Караѓорѓевиќ
Анита Стојадиновиќ Марија
Андреј Пиповиќ Рада Пашиќ
Митра Младеновиќ
Ѓорѓе Драгичевиќ
Бранко Ѓуриќ
Бошко Пулетиќ Живојин Мишиќ
Александар Лазиќ
Александар Којиќ
Никола Џамиќ
Урош Милојевиќ
Јованка Андриќ
Радомир Миљаниќ
Андреја Маричиќ Штурм
Данијел Сич
Никола Мијатовиќ
Марко Радојевиќ
Александар Стевановиќ
Сенад Милановиќ
Предраг Котур
Никола Рафаиловиќ
Ѓорѓе Ерчевиќ
Драгана Јовановиќ
Ненад Пагонис
Милена Јакшиќ
Ненад Чириќ
Ѓорѓе Бубања
Бранислав Платиша
Немања Ивковиќ
Алекса Раичевиќ
Матеја Поповиќ
Тамара Радовановиќ
Бојан Марковиќ
Милан Пајиќ
Доминик Чичак
Стефан Ковачевиќ
Предраг Коларевиќ
Александар Волиќ
Весна Станковиќ
Младен Милојковиќ
Дејан Стојаковиќ
Никола Марковиќ
Марко Ветиќ
Марко Марковиќ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Југословенка за сва времена: Нова серија која се наслања на Црвени месец“. Вечерње новости (српски). Посетено на 7. 6. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)