Југопрес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Југопресновинска агенција, која е основана од Сојузот на новинари на Југославија во 1952 година. Агенцијата известувала за домашната и странската јавност исклучиво за актуелни случувања и проблеми во Југославија, нејзината внатрешна и надворешна политика.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon novinarstva, Beograd, Godina 1979.