Јошитада Јамагучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јошитада Јамагучи
Лични податоци
Роден на 28 септември 1944(1944-09-28)(79 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1967–1975 Hitachi
Репрезентација
1964–1973 Јапонија Јапонија 49 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јошитада Јамагучи (роден 28 септември 1944) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јошитада Јамагучи бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1964 1 0
1965 4 0
1966 7 0
1967 4 0
1968 3 0
1969 4 0
1970 12 0
1971 6 0
1972 5 0
1973 3 0
Вкупно 49 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]