Прејди на содржината

Јохан Тролман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохан Тролман
Роден 27 декември, 1882
Гифхорн, Германска Империја
Починал 9 април, 1944
Витенберге, Нацистичка Германија

Јохан ВилхелмРукелиТролман (27 декември 1907 – април 1944) бил германски синти боксер.[1]

Тролман станал познат во доцните 1920-ти.[2] На 9 јуни 1933 година, тој се борел за германската титула во лесно тешката категорија и иако јасно водел со поени над својот противник Адолф Вит, борбата беше оценета „без резултат“.[2] Публиката се побунила, а нацистичките службеници биле принудени да го признаат Тролман како победник. Сепак, шест дена подоцна му била одземена титулата. Нова борба била закажана за 21 јули, со Густав Едер како противник на Тролман. На Тролман му се заканувале дека мора да го промени стилот на „танцување“ или во спротивност ќе му била одземена лиценцата. Тролман пристигнал на денот на натпреварот со коса обоена плава и лице побелено со брашно, карикатура на ариевец. Тој ги примал ударите од противникот бидејќи му биле побарани пет рунди пред да колабира.[3]

Прогонството на Синти и Роми во Германија драстично се зголемило во текот на следните години.[4] Стерилизацијата честопати претходела на нивната интернација во концентрационите логори, а Тролман исто така бил подложен на оваа операција. Во 1939 година бил регрутиран во Вермахтот и се борел на источниот фронт.[5] Тој бил ранет во 1941 година и поради тоа бил вратен во Германија.[6] Службата Гестапо го лишиле од слобода во јуни 1942 година и бил интерниран во концентрациониот логор Нојенгаме. Тој направил обид да не биде препозаен, но командантот на логорот бил поранешен боксерски службеник пред војната и го препознал Тролман.[6] Тој го користел Тролман како тренер за своите војници во текот на ноќта. Комитетот за затвореници одлучил да реагира, бидејќи здравјето на Тролман се влошило. Тие ја фалсификувале неговата смрт и успеале да го префрлат во соседниот камп Витенберге под лажен идентитет. Поранешната ѕвезда набрзо била препознаена и затворениците организирале тепачка меѓу него и Емил Корнелиус, поранешен криминалец и омразен Капо (затвореник кој добивал привилегии за преземање одговорности во логорот, често осуденик кој работел за намалена казна или условно ослободување). Тролман победил, Корнелиус барал одмазда за своето понижување и го принудил Тролман да работи цел ден додека не бил исцрпен, пред да го нападне и да го убие со лопата. Тролман имал 36 години.[7]

Рехабилитација и комеморација[уреди | уреди извор]

9841 - Привремен споменик за Јохан Рукели Тролман во Берлин-Кројцберг, 2010 година

Во 2003 година, германската боксерска федерација официјално го признала Тролман како победник на шампионатот во 1933 година.[7]

На 9 јуни 2010 година, на годишнината од неговата шампионска борба,[8] германскиот уметнички колектив Бевегунг Нур подигнал привремен споменик „9841“ во паркот Викторија во Берлин во чест на Тролман.[9] Споменикот бил изложен и следната година, шест недели во Хановер и во Дрезден во 2012 година. Насловот се однесува за затворскиот број што бил доделен на Тролман.[7]

Во 2015 година, италијанскиот алтернативен рок бенд CFF e il Nomade Venerabile ја објавила песната „Come fiori“ посветена на Тролман. Оваа песна била инспирација за театарската претстава My Inv(f)erno.. цигански живот кој го отворил X-изданието на Меѓународниот фестивал ТеатроЛаб во театарот Таљавини во Новелара во март 2019 година.

Во 2016 година, Дарио Фо, добитник на Нобеловата награда за литература во 1997 година, ја објавил книгата Razza di zingaro врз основа на животот на Тролман.

Во 2022 година, четвртата сезона на германската телевизиска серија „Вавилон Берлин“, измислена верзија на Тролман глумена од Ханес Вегенер. Во серијата било откриено дека е полубрат на една од водечките улоги, Лоте Ритер. Настанала борба помеѓу Тролман и Вили Болзе, кој во реалниот живот бил првиот професионален боксерски противник на Тролман.Нивната вистинска борба се одвила во 1929, но во шоуто е прикажано 1931 година.

Професионална боксерска кариера[уреди | уреди извор]

31 Победи (11 нокаути, 19 одлуки, 1 дисквалификација), 19 порази (7 нокаути, 12 одлуки), 14 нерешени
натп бр. Исход Статистика Противник Начин Рунда Дата Локација Забелешки
64 Пораз 31–19–14 Артур Полтер Одлука 8 март 1, 1934 Палменгартен, Лајпциг, Нацистичка Германија
63 Пораз 31–18–14 Валтер Мулер Одлука 6 март 9,

1934

Вилмерсдорф тенис сала, Вилмерсдорф, Нацистичка Германија
62 Пораз 31–17–14 Валтер Шаботке Нокаут 6 (8) фев 9,

1934

Спичернсале, Нацистичка Германија
61 Пораз 31–16–14 Риенус де Боер Нокаут 6 (8) дек 26,

1933

Рајнландхал , Келн, Нацистичка Германија
60 Пораз 31–15–14 Валтер Шаботке Одлука 8 дек 3,

1933

Театар Флора, Нацистичка Германија
59 Пораз 31–14–14 Ервин Бруч T.Нокаут 2 (8) ноем 25,

1933

Спичернсале, Нацистичка Германија
58 Победа 31–13–14 Густав Ејбел Одлука 10 ноем 5,

1933

Театар Флора, Нацистичка Германија
57 Пораз 30–13–14 Франс Боја Одлука 8 окт 27

1933

Спичернсале, Нацистичка Германија
56 Пораз 30–12–14 Фред Боелк Нокаут 2 (10) окт 8,

1933

Театар Флора, Нацистичка Германија
55 Нерешено 30–11–14 Валтер Шаботке Одлука 8 септ 1, 1933 Спичернсале, Нацистичка Германија
54 Пораз 30–11–13 Густав Едер Нокаут 5 (10) јул 21, 1933 Пивара Бок, Нацистичка Германија
53 Победа 30–10–13 Адолф Вит Одлука 12 јун 9, 1933 Пивара Бок, Германија Ја освоил германската лесно тешка титула
52 Победа 29–10–13 Ото Клокерман T.Нокаут 2 (8) мај 26, 1933 Конзертхаус, Хановер, Германија
51 Пораз 28–10–13 Густав Рот Одлука 10 мај 16, 1933 Рубенова Палата, Антверпен, Белгија
50 Нерешено 28–9–13 Карл Егерт Одлука 8 апр 28, 1933 Спичернсале, Германија
49 Нерешено 28–9–12 Валтер Егерт Одлука 8 апр 21, 1933 Спичернсале, Германија
48 Победа 28–9–11 Јохан Фрабергер Т. Нокаут 9 (10) апр 12, 1933 Конзертхаус , Виена , Австрија
47 Нерешено 27–9–11 Ханс Сеифриед Одлука 8 март 31, 1933 Нов Свет, Нојкелн, Германија
46 Победа 27–9–10 Хелмут Харт Диск. 3 (8) март 12, 1933 Театар Флора, Нацистичка Германија
45 Победа 26–9–10 Фред Боелк Т. Нокаут 2 (8) февр 26, 1933 Театар Флора, Нацистичка Германија
44 Нерешено 25–9–10 Клауде Басин Одлука 10 февр 3, 1933 Нов Свет, Нојкелн, Германија
43 Нерешено 25–9–9 Карл Огрен Одлука 8 јан 20, 1933 Спичернсале, Германија
42 Пораз 25–9–8 Хеин Домгорген Одлука 8 дек 27, 1932 Спичернсале, Германија
41 Пораз 25–8–8 Адолф Вит Одлука 10 дек 11, 1932 Театар Флора, Нацистичка Германија
40 Нерешено 25–7–8 Адолф Вит Одлука 8 ноем 27, 1932 Театар Флора, Нацистичка Германија
39 Победа 25–7–7 Јулиан ван Хоф T.Нокаут 6 (8) ноем 18, 1932 Кристална Палата, Магдебург, Германија
38 Нерешено 24–7–7 Хеин Домгорген Одлука 8 ноем 9, 1932 Нов Свет, Нојкелн, Германија
37 Победа 24–7–6 Јосеф Чихос Одлука 8 окт 24, 1932 Изложбена сала, Дрезден, Германија
36 Победа 23–7–6 Риенус де Боер Одлука 8 окт 7, 1932 Спичернсале, Германија
35 Победа 22–7–6 Онофрио Русо T.Нокаут 2 (8) септ 15, 1932 Нов Свет, Нојкелн, Германија
34 Победа 21–7–6 Карл Огрен Одлука 8 авг 5, 1932 Пивара Бок, Германија
33 Победа 20–7–6 Валтер Шаботке Нокаут 2 (8) јул 19, 1932 Сала Фридрихшајн, Пренцлауер Берг, Германија
32 Пораз 19–7–6 Ерик Селиг Одлука 10 јуни 3, 1932 Пивара Бок, Германија
31 Победа 19–6–6 Адолф Вит Одлука 8 март 9, 1932 Изложбена сала, Дрезден, Германија
30 Победа 18–6–6 Јосеф Чихос Одлука 6 март 31, 1932 Тениска сала, Германија
29 Пораз 17–6–6 Ханс Сеифриед Одлука 8 март 12, 1932 Спичернсале, Германија
28 Пораз 17–5–6 Клауде Басин Нокаут 2 (8) март 4, 1932 Замок , Хановер , Германија
27 Победа 17–4–6 Руди Беиер T.Нокаут 6 (8) февр 26, 1932 Спичернсале, Германија
26 Победа 16–4–6 Хеинрич Буксбаум Одлука 8 февр 5, 1932 Казино , Германија
25 Нерешено 15–4–6 Џак Беаслеј Одлука 8 јан 29, 1932 Спичернсале, Германија
24 Победа 15–4–5 Франз Боја Одлука 10 јан 15, 1932 Замок , Хановер , Германија
23 Пораз 14–4–5 Ерих Тобек Одлука 8 дек 27, 1931 Спичернсале, Германија
22 Победа 14–3–5 Паул Вогел Одлука 8 дек 11, 1931 Тениска сала, Германија
21 Нерешено 13–3–5 Ото Холцл Одлука 8 ноем 20, 1931 Спичернсале, Германија
20 Пораз 13–3–4 Хеин Домгорген Одлука 8 апр 17, 1931 Нов Свет, Нојкелн, Германија
19 Нерешено 13–2–4 Франз Круепел Одлука 8 март 1, 1931 Градско собрани, Хаген, Германија
18 Пораз 13–2–3 Ерих Тобек Одлука 8 февр 13, 1931 Спичернсале, Германија
17 Победа 13–1–3 Паул Вогел Одлука 6 дек 5, 1930 Спортска сала, Шенеберг, Германија
16 Нерешено 12–1–3 Арие ван Влиет Одлука 10 ноем 7, 1930 установата Сагебиел, Германија
15 Нерешено 12–1–2 Ото Холцл Одлука 8 окт 10, 1930 Замок , Хановер , Германија
14 Нерешено 12–1–1 Хеин Хесер Одлука 8 септ 19, 1930 Замок , Хановер , Германија
13 Победа 12–1 Емил Коска Одлука 8 авг 29, 1930 Спичернсале, Германија
12 Победа 11–1 Валтер Петер Одлука 6 јул 27, 1930 Луна парк, Германија
11 Победа 10–1 Паул Вогел Одлука 6 јул 4, 1930 Пивара Бок, Германија
10 Победа 9–1 Франц Круепел Одлука 8 мај 23, 1930 Градско собрание, Бармен, Германија
9 Победа 8–1 Георг Гебстед Нокаут 4 (8) мај 2, 1930 Замок , Хановер , Германија
8 Победа 7–1 Ервин Стиглер Одлука 6 април 12, 1930 Шуценхоф , Бохум, Германија
7 Победа 6–1 Валтер Поехнич Одлука 8 февр 28, 1930 Замок , Хановер , Германија
6 Победа 5–1 Ханс Тис T.Нокаут 5 (6) февр 15, 1930 Шуценхоф , Бохум, Германија
5 Пораз 4–1 Ерих Тобек Нокаут 1 (6) јан 10, 1930 Спичернсалa, Германија
4 Победа 4–0 Јосеф Естеве Одлука 8 јан 5, 1930 Вестфаленхален, Дортмунд, Германија
3 Победа 3–0 Паул Вогел Нокаут 2 (6) дек 27, 1929 Спичернсалa, Германија
2 Победа 2–0 Алекс Томковиак Нокаут 1 (8) дек 4, 1929 Замок , Хановер , Германија
1 Победа 1–0 Вили Болзе Одлука 4 окт 18, 1929 Спичернсалa, Германија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „9841-Johann Trollmann-Temporäres Denkmal - Home“. trollmann.info. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 2018-02-21.
  2. 2,0 2,1 „Lebenslauf des Johann "Rukeli" Trollmann | Johann Rukeli Trollmann e.V.“. Johann Rukeli Trollmann e.V. (англиски). 2014-05-05. Посетено на 2018-02-21.
  3. „Podcast Episode 297: A Sinto Boxer in Nazi Germany“. Futility Closet (англиски). 2020-05-25. Посетено на 2020-05-26.
  4. „Sinti and Roma – Holocaust Teacher Resource Center“. www.holocaust-trc.org (англиски). Посетено на 2018-02-21.
  5. „9841-Johann Trollmann-Temporäres Denkmal - History“. trollmann.info. Архивирано од изворникот на 2021-12-28. Посетено на 2018-02-21.
  6. 6,0 6,1 „Stolpersteine in Berlin | Orte & Biografien der Stolpersteine in Berlin“. www.stolpersteine-berlin.de (англиски). Посетено на 2018-02-21.
  7. 7,0 7,1 7,2 Day Trust, Holocaust Memorial. „Johann 'Rukeli' Trollmann“. Архивирано од изворникот на 5 January 2017. Посетено на 4 January 2017.
  8. „BEWEGUNG NURR“. www.nurr.net. Посетено на 2018-02-21.
  9. „A Fight for Memory: Monument Honors Sinti Boxer Murdered by the Nazis“. Spiegel Online International. June 30, 2010. Посетено на 11 October 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Boxing record for Johann Trollmann from BoxRec (registration required)