Јохан Кристијан Бах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јохан Кристијан Бах (германски: Johann Christian Bach; Лајпциг, 5 септември 1735 . - Лондон, 1 јануари 1782 ) бил германски композитор.

Тој е најмладиот син на познатиот татко Јохан Себастијан Бах и неговата втора сопруга Ана Магдалена Бах . Тој е роден кога неговиот татко имал 50 години, па затоа можел да учи од него само 15 години.

Тие го нарекуваат Лондонски Бах , бидејќи живеел во Лондон до крајот на својот живот. Еден од најпознатите ученици и пријатели му бил Волфганг Амадеус Моцарт .

Напишал опери и концерти кои во голема мера влијаеле врз младиот Моцарт.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]