Јохан Карл Родбертус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јохан Карл Родбертус

Јохан Карл Родбертус (германски: Johann Karl Rodbertus; 1805-1875) - германски економист и политичар.

Творештво[уреди | уреди извор]

Родбертус бил водечки член на Левиот центар во Парламентот на Прусија. Тој предложил програма со која постепено би се создала социјалистичка држава во рамките на Германското Царство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. F. A. Hayek, The Road to Serfdom: Text and Documents (The Definitive Edition). Chicago: The University of Chicago Press, 2007, стр. 182.