Јохана Халд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохана Халд
Роден(а)20 јули 1945(1945-07-20)(78 г.)
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеРежисер

Брита Маргарета Јохана Халд (родена на 20 јули 1945 година [1] во Стокхолм) е шведска режисерка, фотограф и сценаристка.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.birthday.se/sok/?f=Johanna&l=Hald
  2. Zendry Svärdkrona (28 January 2002). „Filmerna vi aldrig glömmer“. Aftonbladet. Посетено на 30 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]