Јохана Вестман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохана Вестман на Саемот на книгата во Гетеборг во 2011 година.

Јохана Сесилија Вестман (родена на 11 август 1969 година во Транас, Шведска ) [1] е шведска писателка на книги за деца и телевизиски водител. Таа го претставила третото полуфинале на Мелодифестивален 2005 година .

Библиографија[уреди | уреди извор]

Детски книги[уреди | уреди извор]

 • 1999 - Resor med Byron (илустратор: Шарлот Рамел ) [2]
 • 2000 - Jesus och jag - Byrons berättelser (илустратор: Шарлот Рамел )

Книги за готвење[уреди | уреди извор]

 • 2001 - Födelsedagsboken med recept på 12 bakelser [3]
 • 2001 - Första kokboken (илустратор: Катарина Там, фотограф: Ева Анкарвал )
 • 2003 - Första bakboken (илустратор: Катарина Там, фотограф: Ева Анкарвал )
 • 2004 - Första kokboken i världen (илустратор: Катарина Там, фотограф: Ева Анкарвал )
 • 2005 - Italienskt! Хема Хос Јохана (илустратор: Сесилија Нилсон, фотограф: Клас Хјертберг )
 • 2006 - Минста кокбокен (со Астрид Бобо Гандини, фотограф: Ева Анкарвал, дизајнер: Сара Шепард )
 • 2007 - Första och andra mosboken (илустратор: Кенет Андерсон, дизајнер: Еба Бонде )
 • 2008 - Julgodis för stora och små sockerbagare (фотограф: Ева Анкарвал )
 • 2009 - Nya första kokboken (илустратор: Катарина Там, фотограф: Ева Анкарвал )

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Johanna Westman - Tranås kommun“. Архивирано од изворникот на 2012-09-18. Посетено на 2012-06-01.
 2. LIBRIS - sökning: förf:(Westman, Johanna, 1969-)
 3. „Johanna Westman“. Архивирано од изворникот на 2015-11-27. Посетено на 2021-11-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]