Јоучао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Јоучао (кинески: 有巢) е изумителот на куќата и градежништвото според древната кинеска митологија. Се смета за еден од Тројцата возвишени кои владееле во дамнешно време.

Легендата вели дека бил втор владетел на Кина и дека со неа управувал 110.000 години.