Прејди на содржината

Јосиф Глас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јосиф Марко Глас ( 1905 во Хрватска14 јули 1945 во Скопје) — македонски и хрватски партизан, борец за слобода на Македонија и Југославија учесник во НОВ и ПОЈ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Се доселил во Скопје и работел како ковач. На 16 февруари 1945 година стапил во Артилериската дополнителна бригада во Скопје. Меѓутоа, набргу се разболел и починал во Воената болница на 14 јули 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 46. На |first= му недостасува |last= (help)