Јосип Зовко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јосип Зовко

Јосип Зовко (4 јуни 1970 година, Сплит, Хрватска - 3 април 2019 година, Груде, Босна и Херцеговина) — хрватски филмски, телевизиски и театарски глумец и режисер.

Првично е од Бериновце, општина Локвичиќи во Имотички крај. Тој играл бројни улоги во Хрватскиот народен театар во Сплит.

Тој почина во сообраќајна несреќа на Грушкиот Врх во Босна и Херцеговина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]