Јосип Елез

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јосип Елез (хрватски: Josip Elez, 25 април 1994) — хрватски фудбалер кој игра како одбранбен играч на Хановер 96 .

Кариера[уреди | уреди извор]

Елез ја започнал својата кариера во НК Солин, неговиот роден град. На 14-годишна возраст тој се преселил во ХНК Хајдук Сплит, каде што поминал пет години како младинец.

Во јули 2013 година, 19-годишна возраст, Елез бил префрлен во СС Лацио со изноз од 400.000 евра.[1] Елез ја поминал сезоната 2014-15 на позајмица во Гросето и Хонвед во Унгарија, каде што бил редовен стартер. Следната сезона ја поминал на позајмица во АГФ во Данска. Во јуни 2016 година, Елез бил испратен во ХНК Риека во Хрватска на сезонски долг, со можност за купување за 450.000 евра.[2] Во почетокот на мај 2017 година било објавено дека ХНК Риека ја искористила можноста за купување.[3]

На 1 јули 2017 година, Елез потпишал тригодишен договор со ХНК Риека, кој делотворно го врзувал со клубот до јуни 2020 година.

Во јануари 2018 година, Елез бил префрлен во Хановер 96 на позајмица до крајот на сезоната. На Хановер 96, исто така, му била дадена можност за купување, дел од трансферот, кој ќе вклучува надомест од 3 милиони евра за трансфер.[4]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од 12 мај 2018 година
Статистика за кариерата
Клуб Сезона Лига Куп Континентално Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Хајдук Сплит 2011-12 ХНЛ 1 1 0 0 0 0 0 1 0
2012-13 2 0 0 0 0 0 2 0
Вкупно 3 0 0 0 0 0 3 0
Лацио 2013-14 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0
Гросето (кредит) 2014-15 Лега Про 15 1 - - 15 1
Honvéd (кредит) 2014-15 Немзети Бајноксаг I 13 0 1 0 - 14 0
АГФ Архус (заем) 2015-16 Суперлига 25 2 3 0 - 28 2
Риека (кредит) 2016-17 ХНЛ 1 34 2 4 0 2 0 40 2
Риека 2017-18 13 0 2 0 11 2 26 2
Вкупно 47 2 6 0 13 2 66 4
Хановер 96 2017-18 Бундеслига 11 0 - - 11 0
Кариера вкупно 114 5 10 0 13 2 137 7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vecernji list
  2. Germanijak.hr
  3. „Radio Rijeka“. Архивирано од изворникот на 2018-01-08. Посетено на 2019-05-04.
  4. „96 macht Elez-Verpflichtung perfekt“. kicker Online (германски). 8 January 2018. Посетено на 8 January 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]