Јоруба (јазик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јорупски јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоруба
èdèe Yorùbá
Застапен воНигерија, Бенин, Того
Говорнициповеќе од 25 милиони  
Јазично семејство
Статус
Службен воНигерија
Јазични кодови
ISO 639-1yo
ISO 639-2yor
ISO 639-3yor

Јоруба (èdè Yorùbá) — јазик кого го зборуваат повеќе од 22 милиони луѓе во Западна Африка. Тој е мајчин јазик на народот Јоруба и е зборуван во Нигерија, Бенин и Того, меѓу преостанатите јазици. Исто така во Бразил се најдени траги од јазикот во некои општини и заедници. Исто така се зборува во Сиера Леоне каде што се нарекува Оку и во Куба каде што се нарекува „наго“. Јоруба е изолиран тонски јазик со структура на реченица субјект-глагол-објект. Изразот јоруба се користи и за стандардната пишана верзија на јазикот. Тој е класифициран како нигер-конгоански јазик од јорубоидната гранка на дефоидната група на бенуе-конгоанското семејство на јазици.

Азбука[уреди | уреди извор]

Јазикот користи латиница;

A B D E F G Gb H I J K L M N O P R S T U W Y
a b d e f g gb h i j k l m n o p r s t u w y

Надворешни врски[уреди | уреди извор]