Јори Лехтере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јори Лехтере

Јори Летере ( фински: Jori Lehterä ; 23 декември 1987 година, Хелсинки, Финска ) е професионален фински хокеј играч на мраз кој играл на централна напаѓачка позиција.

Од сезоната 2014/15 година настапувал за Сент Луис Блуз во Националната хокеарска лига (НХЛ) .

Со финскиот сениорски тим тој освоил сребрен медал на Светскиот куп во 2014 година во Минск и бронзен медал на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи .

Кариера[уреди | уреди извор]

Неговата кариера како играч започнала во помлад хокеј клуб Јокерит воХелсинки во текот на сезоната 2002/03 , додека го потпишал својот прв професионален договор со сениорскиот тим на Јокерита во сезоната 2006/07. Во текот на таа сезона тој одиграл вкупно 28 натпревари во финската елитна лига на ФМ, со 12 поени (6 голови и асистенции). После само една сезона играл во првиот тим на Jокерит и освоил сребрен медал, а во април 2007 година потпишал тригодишен договор со екипата на Тапара од Тампере .

По неговата прва статистички одлична сезона во составот на Тампере, Лехтер заминал во драфтот во НХЛ, каде што во летото 2008 година го избрале како 65 место од тимот на Сент Луис Блуз .

Март 2009 година тој заминал во Северна Америка и потпишал договор со американската хокерска лига Пири Риммен. Бидејќи не успеал да се принуди да го тренира тимот од Сент Луис за следната сезона, тој се вратил во неговиот стар клуб од Тампере каде одиграл одлична сезона 2009/10, за време на која играл дури 57 на натпревари во лигата каде освоил 69 поени (19 голови и неверојатни 50 асистенции, со уште еден гол и 9 асистенции во плеј-офот), со кои го означиле како највредниот играч на сезоната во лигата.

Во мај 2010 година се преселил во редовите на КХЛ лигата Локомотив Јарослав, а од сезоната 2011/12 станал член на тимот на Сибир од Новосибирска.

Јули 2014 година потпишал двегодишен договор со тимот на Сент Луис Блуз.

Дебитанскиот натпревар на националната селекција на меѓународни натпревари, Летер требаше да го има на Светскиот куп за играчи до 20 години во 2006 година, но поради повреда го пропуштил тоа натпреварување.

Тој го направил своето деби на Светскиот куп на Светското првенство во 2010 година за сениори, каде влегол на 5 натпревари, но без никаков статистички ефект. Тој дал значаен придонес за националниот тим на Олимпискиот турнир во Сочи 2014 година, каде финскиот тим освоил бронзен медал, а Лехтер постигнал 1 гол и 3 асистенции на 6 одиграни натпревари. Неколку месеци по Олимпискиот турнир, Лехтер освоил сребрен медал со екипата на Светското првенство одиграно во Минск . На тој турнир ги одиграл сите 10 натпревари и постигнал 3 гола и 9 асистенции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Светски куп на хокеј на мраз во 2014 година
  • ХК okerокерит
  • ХК Тапара

Наводи[уреди | уреди извор]