Јордан Икономов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Икономов
Роден 1896
Крива Паланка, Отоманско Царство
Починал 29 ноември 1956
Скопје, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање градежен инженер

Јордан Икономов (роден во 1896 година во Крива Паланка - починал на 29 ноември 1956 година во Скопје) — македонски градежен инженер, вонреден професор на Градежниот факултет во Скопје (1949 г.) по предмети од областа на комуналната хидротехника, хидрологијата и мелиорациите. Завршил Технички факултет во Виена. Напишал скрипти за предметите хидрологија и за Канализација.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Икономов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 596. Text "series " ignored (help)