Јордан Анастасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Анастасов
Yurdan Anastasov.jpg
Роден 4 јануари 1893
Кавадарци
Починал 10 октомври 1976
Софија, Бугарија

Јордан Анастасов (4 јануари 1893 - 10 октомври 1976) наречен Мегленец, Мегленски, Сидер, Сидеров и Чернов[1] е деец на ВМРО (Обединета).

Животопис[уреди | уреди извор]

Детство[уреди | уреди извор]

Јордан Анастасов е роден во Кавадарци, тогаш во Османлиското Царство, во сиромашно семејство. Татко му се занимавал со „цреварство“: собирал говедски и овчи црева од касапите, ги чистел, ги сушел, ги преработувал, и од нив се изработувале струни за виолина.[2] Основното образование го стекнува во родниот град, а потоа учи во Цариградската духовна семинарија во Цариград. За време на Балканската војна, семинаријата била затворена, па Јордан се враќа во Кавадарци. Во учебната 1912-1913 година, испратен е како бугарски учител во с. Шешково.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис. ВМОРО - псевдоними и шифри 1893-1934, Звезди, 1999, стр.63, 87, 103, 106
  2. Револуционеерните борби во Тиквешијата, книга 1, зидание на ДАРМ, 2001, стр. 115.