Јоргос Папаконстантину

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоргос Папаконстантину
Министер за животна средина
На должноста
Стапил
17 јуни 2011
Премиер Јоргос Папандреу
Претходник Тина Бирбили
Министер за финансии
На должноста
7 октомври 2009 – 17 јуни 2011
Премиер Јоргос Папандреу
Претходник Јанис Папатанасиу
Наследник Евангелос Венизелос
Лични податоци
Роден(а) 30 октомври 1961(1961-10-30)(62 г.)[1]
Атина, Грција
Националност Грк
Партија ПАСОК
Живеалиште Атина, Грција
Занимање [политичар
Професија економист
Портал www.gpapak.gr

Јоргос Папаконстантину (грчки: Γιώργος Παπακωνσταντίνου, роден на 30 октомври 1961 во Атина, Грција) е грчки политичар и поранешен министер за животна средина, енергетика и климатски промени на Грција, а порано бил министер за финансии. Тој произлегува од партијата ПАСОК.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „MEP profile - Giorgos PAPAKONSTANTINOU“. European Parliament. europarl.europa.eu. Посетено на 2009-10-09.[мртва врска]