Прејди на содржината

Јоргос Каминис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоргос Каминис
Γιώργος Καμίνης
Народен Правобранител
На должноста
23 април 2010[1] – септември 2010[2]
Градоначалник на Атина
На должноста
Стапил
ноември 2010
Претходник Никитас Какламанис
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 15 јули 1954
Њујорк, САД
Националност Грк
Партија ПАСОК
Занимање правник
Професија универзитетски професор

Јоргос Каминис (грчки: Γιώργος Καμίνης) е грчки професор по уставно право и градоначалник на Атина по одржаните колални избори на 15 ноември 2010 година. Тој бил грчки народен правобранител од април 2003 до септември 2010 година.

Јоргос Каминис е роден на 15 јули 1954 година во Њујорк[3]. Судирал на Правниот факултет во Атина, каде истиот го завршил во 1980 година. Во 1991 година бил избран за асистент на Атинскиот универзитет, за да во 1998 година стане и доцент.[1][4].

На локалните избори кои се одржале во ноември 2010 година бил избран за градоначалник на Атина по вториот круг од гласањето[5] , како кандидат на владејачката ПАСОК. Тојосвоил 52% од гласовите, победувајќи го Никитас Какламанис од Нова демократија. Тоа била првата победа на ПАСОК по дваесет години во престолнината на Грција, Атина[6].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „10“. Ετήσια έκθεση 2003 (PDF) (грчки). The Greek Ombudsman. 2003. ISBN 960-87641-1-4. Архивирано (PDF) од изворникот 2011-07-17. Посетено на 15 November 2010.
  2. „Who is the Greek Ombudsman ?“. The Greek Ombudsman. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 15 November 2010.
  3. Malkoutzis, Nick; Harry van Versendaal (2010-10-29). „In contest for the capital's heart and soul“ (PDF). Athens Plus. Issue of the Week (123). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-08-16. Посетено на 15 November 2010.CS1-одржување: датум и година (link)
  4. „Greek Ombudsman : Giorgos Kaminis“. synigoros.gr. Архивирано од изворникот на 2002-12-19. Посетено на 15 November 2010.
  5. „Athens votes in Socialist party for first time in 24 years“. AFP. France 24. 2010-11-14. Посетено на 15 November 2010.
  6. Hope, Kerin (2010-11-14). „Greek socialists capture Athens“. ft.com. Посетено на 15 November 2010.
Претходник
Никитас Какламанис
Градоначалник на Атина
2007–
Наследник