Јонче Попоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонче Попоски
Роден 1919 година
Карбуница, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал ноември, 1944 година
Охрид, Македонија
Националност Македонец

Јонче Рувчев Попоски ( 1919 во Карбуница, Кичевско1944 во Охрид) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По занимање бил земјоделец. Во текот на 1943 година бил активен член во народно-ослободителниот одбор во селото, а подоцна и член на КПМ. Неговата активност продолжила ѝ во 1944 година кога заминал партизан во редовите на Првата македонска бригада. Со Бригадата учествувал во борбите за ослободувањето на Охрид, каде загинал во ноември 1944 година во борба со Германците.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 101.