Прејди на содржината

Јозеф Миндсенти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јозеф Миндсенти (1974)
Спомен плоча на Јозеф Миндсенти во Будимпешта, Унгарија

Јозеф Кардинал Миндсенти (29 март 1892  – 6 мај 1975) бил принцот Прим , архиепископ на Естергом , кардинал и водач на Католичката црква во Унгарија од 2   Октомври 1945 до 18   Декември 1973 година. Според Енциклопедијата Британика, пет децении "тој персонифицирал бескомпромисна опозиција на фашизмот и комунизмот во Унгарија".[1] За време на Втората светска војна , тој бил затворен од страна на про-Нацистичката Стрелка на крстот .[2] По војната, тој се спротивстави на комунизмот и комунистичкото прогонство во неговата земја. Како резултат на тоа, тој бил измачуван и добил доживотна казна во судскиот процес од 1949 година, кој генерирал светска осуда, вклучувајќи ја и резолуцијата на Обединетите нации . По осум години затвор, тој бил ослободен во Унгарската револуција од 1956 година и добил политички азил од страна на амбасадата на САД во Будимпешта , каде што Миндсенти живеел во следните петнаесет години. Тој конечно било дозволено да ја напушти земјата во 1971 година. Тој починал во егзил во 1975 година во Виена , Австрија.

Ран живот и кариера

[уреди | уреди извор]

Миндсенти е роден на 29 март 1892 година во Чешиминсенцен, округот Вас, Австроунгарија , до Јозеф Пехм и Борбала Ковач. Татко му бил судија.[3] Тој учел на Премонстратското средно училиште на Св. Норберт во Шомбатели, пред да влезе во богословијата на Сомбатејската епархија во 1911 година.[4]

Миндсенти бил награден од владиката Јанош Микеш на 12 јуни 1915 година, на празникот на Светото срце на Исус. Во 1917 година, била објавена првата од неговите книги, Мајчинство . Тој бил уапсен од страна на републиканската влада на Михали Кароли на 9 февруари 1919 година за да зборува против нејзините "социјалистички политики", а потоа да ги за

мени владејачката комунистичка влада Бела Кун на 31 јули.[5][6]

Во 1939 година, тој ги повикал своите следбеници да гласаат против Крстот на Стрелката. Во 1940 година, тој објавил памфлет, "Зелениот комунизам", во кој тој го окарактеризирал унгарското наци движење како дијабличко движење, како зло како комунистите. Зелената боја бил бојата на униформата на Њилас. (Пакси, 213-215 стр).

Во средината на германска кампања меѓу Германците што живееле во Унгарија, тој го усвоил новиото унгарскио име - дел од името на неговото родно село - во 1941 година. На 25 март 1944 година, тој бил осветлен епископ на Веспрем . Тој организирал писмо до нацистичките власти, барајќи од нив да не се борат во Западна Унгарија; тој, исто така, протестирал во корист на преобратените Евреи во Миклош Хорти. Тој бил уапсен на 27 ноември 1944 година за негово противење на планот на владата на " Ероус Крус " за четврт војници во делови од неговата официјална палата. Во април 1945 година, со пропаѓањето на моќта на Кругот на стрелката, тој бил ослободен од домашен притвор во црква во Сопрон.[7]

Конфинансирање во американската амбасада

[уреди | уреди извор]
Амбасада на САД во Будимпешта

Кога Советскиот Сојуз ја нападна Унгарија на 4ноември 1956 година за да ја обнови комунистичката влада, кардиналот Мендсенти побарал совет од Имре

Наѓ и добил политички азил во амбасадата на САД во Будимпешта. Минсенти таму живеел следните 15 години, не можел да ги напушти основите и не учествувал во конклавитите од 1958 и 1963 година.

Ѓерги Азел , комунистичкиот функционер задолжен за сите културни и религиозни прашања во Унгарија, се чувствувал сѐ понепријатно за ситуацијата кон крајот на 1960-ти, кога Миндсенти сериозно се разболел и се рашириле гласиштата од неговата претстојна смрт. Сепак, Азел не успеал да го убедие водачот на партијата, Јанош Кадар,  ослободувањето на Минсенти создал вредна конфузија во Светата Столица и овозможил на државата подобро да го контролира преостанатото свештенство.

Присуството на Миндсенти исто така било непријатно за владата на САД, бидејќи амбасадата во Будимпешта веќе била пренатрупана, неговите комори зеле вреден простор и дозволата за проширување не можела да се добие од унгарските власти, освен ако не бил протеран.

Кардинал Миндсенти, биста во Меморијалната школа во Вудсајд јуни 1974 година

Во популарната култура

[уреди | уреди извор]
Споменик на Миндсенти во паркот Бустаманте, Сантјаго, Чиле

Животот на Миндсенти и битката против советската доминација на Унгарија и комунизмот биле предмет на филмот „Виновен за предавство" од 1950 година, кој делумно се засновал на неговите лични документи и го наследи Чарлс Бикфорд како кардинал.

Филмот "Затвореникот " од 1955 година е лабаво заснован на затворот на Менсензи, а Алек Гинис игра фикционализирана верзија на кардиналот.[8]

Бил пријавен како неморална измислена верзија на неговата ситуација.

Дводелната епизода од 1966 година, "Стариот човек" од телевизиската мисија: Невозможно е лабаво заснована на Mинсенти. Предметот на епизодата бил дека католичкиот кардинал, политички затвореник и херој на неговиот народ, бил закажан за убиство во затворот во Источна Европа. Протагонистите на серијата беа задолжени за шверцување од затвор и земја пред да бидат убиени.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „József Mindszenty“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 12 March 2013.
  2. Last, Alex (5 September 2012). „Fifteen years holed up in an embassy“. BBC. Посетено на 12 March 2013.
  3. Mindszenty, József Cardinal (1974). Memoirs. New York: Macmillan Publishing Co.
  4. „József Mindszenty (1892–1975)“. National Széchényi Library. Посетено на 12 March 2013.
  5. Luxmoore, Jonathan; Babiuch, Jolanta. The Vatican and the Red Flag: The Struggle for the Soul of Eastern Europe (англиски). A&C Black. ISBN 9780225668834. Посетено на 29 October 2016.
  6. Mindszenty, József Cardinal. Memoirs. pp. 3–8. 1974. New York: Macmillan Publishing Co., Inc.
  7. http://www.freeweb.hu/eszmelet/34/baloghs34.html Архивирано на 9 мај 2006 г. Грешка во шаблонот „Семарх“: Проверете ја вредноста |url=. Празно.
  8. Hollywood's Cold War, Tony Shaw, p. 110 ISBN 978-0748625246

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]