Прејди на содржината

Јозеф Добровски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јозеф Добровски
Јозеф Добровски
Роден(а)17 август 1753(1753-08-17)
Балашаѓармат, Кралство Унгарија, Хабсбуршка Монархија
Починал(а)6 јануари 1829(1829-01-06) (возр. 75)
Брно, Австриско Царство
Претежна дејност
филологија, историја

Јозеф Добровски (17 август 1753 – 6 јануари 1829) бил чешки филолог и историчар, еден од најзначајните личности на чешката преродба заедно со Јозеф Јунгман. Вообичаено се смета за основоположник на словенската лингвистика како наука, дури и за време на неговиот живот бил наречен „татко“ на славистиката. Тој дал фундаментален придонес во изучувањето на старословенскиот јазик и кодификацијата на чешкиот литературен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]