Јозгат (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Yozgat
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Yozgat во Турција
Местоположба на покраината Yozgat во Турција
ЗемјаТурција
РегионCentral Anatolia
Површина
 • Total14,123 км2 (5,453 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total476.096
 • Густина34,000/км2 (87,000/ми2)
Повик. бр.0354
Рег. таб.66

Јозгат (турски: Yozgat) е покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Јозгат. Покраината има 727 394 жители (2006) и плоштина од 14 123 кв.км. Разделен е на 14 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 39°40′10″N 35°16′09″E / 39.66944° N; 35.26917° E / 39.66944; 35.26917