Јого-Нини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаго-Нини
Diplosil.svg
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус”, Езерско чудовиште
Подрачје Габон
Живеалиштемочуришта

Јаго-Нини (англиски: Jago-Nini) е криптид кој наводно живее во мочуриштата на Габон[1].

Етимологија на називот[уреди | уреди извор]

Името на овој криптид доаѓа од јазикот банту и значи „голем нуркач“.[1].

Опис на Јаго-Нини[уреди | уреди извор]

Во креационизмот[уреди | уреди извор]

Според зборовите на креационистите јаго-нини е еден од доказите за постоење на живи диносауруси. Тие го опишуваат како суштество кое наликува на диносауруси од групата Сауроподи. Оваа суштество e водоземен месојадец кој знае да нападне и луѓе[1].

Види уште[уреди | уреди извор]


Литература[уреди | уреди извор]

  • Eberhart, George M. (2002.). MYSTERIOUS CREATURES A Guide to Cryptozoology. ISBN 1-57607-283-5. 

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]