Прејди на содржината

Јов Московски (патријарх)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јов
Патријарх на Москва и на сите Руси
ЦркваРуска православна црква
СедиштеМосква
Ракоположен26 Јануари 1589
Службата завршилаЈуни 1605
НаследникИгнатиј
Лични податоци
Световно имеЈоан (руски: Иоанн)
Роденнепознато
Русија
Починал19 јуни 1607
Старица
ПочивалиштеУспенска катедрала (Москва)

Joв (руски: Иов, Јов), исто така познат како Јов Московски (19 јуни 1607 година) бил првиот патријарх на Москва и на цела Русија и е светец на Православната црква.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Неговото родено име било Јоан (руски: Иоанн, форма на Јован).[1] Како тинејџер, Јоан ги знаел повеќето библиски текстови напамет и се трудел да стане монах . Неговиот татко, сепак, инсистирал да се ожени. Еднаш, Јоан побарал дозвола од татко му да се види со неговиот исповедник во манастирот Упенски во нивниот роден град Старица (Тверска област). По неговото пристигнување, Јоан веднаш зел монашки завети и го презеде религиозното име Јов. Тој поминал петнаесет години во манастирот и конечно станал игумен во 1566 година со помош на Иван IV, кој ја направил Старица своја резиденција за време на Опричина.

Во 1571 година, Јов бил префрлен во Москва и бил назначен за игумен на Симоновскиот манастир. Во 1575 година, тој стана игумен на манастирот Новоспаски. Во 1581 година, Јов бил осветен за епископ на Коломна.

Иако го сметаат некои за личност со просечни умствени способности, тој сепак успеал да го привлече вниманието на Борис Годунов со неговиот талент за читање на најдолгите молитви напамет на многу експресивен начин. За време на владеењето на Феодор I (чија влада ја контролирал Борис Годунов), Јов бил назначен за архиепископ на Ростов и митрополит на Москва и на цела Русија во 1587 година.

Избори[уреди | уреди извор]

Сфаќајќи ја неопходноста од зајакнување на црковниот авторитет во Русија, Годунов успеал да го убеди Цариградскиот патријарх Еремија II да основа патријаршија во Русија. На 5 февруари 1589 година (26 јануари, CК) Јов бил избран за прв патријарх на Москва и на цела Русија. Тој го искористил целото свое влијание и имал голема улога во искачувањето на Борис Годунов на рускиот престол.

Патријаршија[уреди | уреди извор]

Патријархот Joв одби да го препознае Лажниот Дмитриј I како син на Иван IV (слика на Питер Гелер од 19 век).

Јов не се согласил, сепак, Годунов на предлогот за отворање на универзитет во Москва екипирана со странски професори, бидејќи тој верувал дека нивното влијание и не- православна вера ќе се шири хетеродоксија и да ја загрози чистотата на Руската Црква. Под надзор на Јов, Русите поправале книги за божествените служби и ги подготвувале за објавување.

Тој помагал во величењето (канонизацијата) на некои од руските светци, наредувајќи да се слави споменот на Василиј Блажени за Христа во 1588 година, како и на Јосиф Волоцки и други. Патријархот Joв исто така се залагал за изградба на нови катедрали и манастири и христијански мисионерски активности во неодамна освоениот касанат Астрахан и Сибир. Тој се допишувал и со католикот Николај V од Грузија и разменувал подароци со него. По мистериозната смрт на царот Дмитриј Иванович во 1591 година, Јов ја прифатил некриминалната верзија на неговата смрт, поддржувајќи го Борис Годунов на секој чекор.

Во 1591 година, тој ја предводел официјалната истрага за смртта на царот Дмитриј во Углих. По консултација со црковниот совет и думата на бојарите, патријархот ја објавил пресудата - царот случајно се прободел со нож и не бил убиен. Во таа година тој го основал и манастирот Донској во Москва.

По смртта на царот Феодор I и одбивањето на неговата сопруга Ирина Годунова да го прифати престолот, патријархот Јов станал шеф на државата во 1598 година. Бидејќи бил многу должен кон Борис Годунов за неговата промоција на функцијата патријарх, Јов му ја понудил својата кандидатура за цар на Собранието на земјата (Земски собор). На 21 февруари 1598 година, тој се упатил на верска поворка до Борис Годунов во манастирот Новодевичи, молејќи го да го прифати престолот.

Пад и смрт[уреди | уреди извор]

Jov бил познат како груб критичар на Лажниот Дмитриј I и тој се обидел да ги убеди луѓето во Москва да останат лојални на починатиот цар. Вооружените поддржувачи на измамникот влегоа во Успенска катедрала и болјарот по име П.Ф. Басманов го прогласи Јов за предавник. Службеното отстранување на Joв од функцијата било на 24 јуни 1605 година, кога советот го објавил неговото пензионирање поради старост и лошо здравје. Истиот совет го објави доделувањето на достоинството на патријархот Игнатиј. Joв бил испратен во егзил во неговиот манастир во Старица, каде што целосно ослепел. Јов бил наследен од архиепископот Рјазањски Игнатиј и се вратил во Москва по убиството на Лажниот Дмитриј I, затворањето на патријархот Игнатиј во манастирот Чудо и присоединувањето на Василиј IV. На 20 февруари 1607 година, на барање на царот Василиј Шуиски, патријарсите Хермоген и Јов заедно ја отслужиле Светата литургија во катедралата „Успение“ во московскиот Кремљ, каде им простил на луѓето од Москва и им го дал својот благослов. Починал како многу болен човек во 1607 година.

Во 1652 година, моштите на Joв биле пренесени во Успенска катедрала на московскиот Кремљ, каде што остануваат до денес. Патријархот Јов бил прославен како светец од Руската православна црква во 1989 година.

Наводи[уреди | уреди извор]