Јово Станојевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јово Станојевиќ

Јово Станојевиќ (Сомбор, 27 септември 1977 година) — поранешен српски кошаркар. Играл на централна позиција.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Својата сениорска кариера ја започнал на само 16 години во Војводина. Како еден од најталентираните играчи на СР Југославија, тој двапати учествувал на Самитот Најки Хуп (1995, 1996).[1]

Во 1996 година заминал во КК Црвена Ѕвезда. Со нив ја освоил титулата Шампион во СР Југославија во 1998 година и го направил своето деби во Евролигата во сезоната 1998/99. По напуштањето на КК Црвена Ѕвезда, тој поминал една сезона во израелскиот клуб Макаби Ранани, а во 2001 година заминал да игра во КК Партизан една сезона. Со црно-белите освоил уште една национална титула, како и Купот на СР Југославија, а бил прогласен за најкорисен играч на ЈУБА лига.[2]

Од 2002 до 2007 година играл во Алба Берлин и за тоа време освоил една германска титула и два купа. Исто така двапати бил најкорисен играч во Бундеслигата.[3] Тој се вратил во Србија накратко во 2007 година и потпишал договор со Мега Аква Мон, а потоа играл до крајот на сезоната 2007/08 во полскиот Проком и со нив го освоил државното првенство и куп. Неговите следни одредишта биле Бешикташ и Киев.

Во февруари 2009 година се вратил во српската кошарка и потпишал договор со Војводина Србијабајас.[4] Сезона 2009/10 ја поминал во Кепез. Во текот на 2010 година кратко играл за Ал Кувајт.

Во јуни 2010 година, тој се вратил во Турција каде играл до крајот на кариерата, прво за Пинар Карсијака, а потоа за ТЕД Анкара. Тука тој обезбедил одлични партии во неговите подоцнежни години. Во август 2013 година одлучил да стави крај на својата кариера.[5]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

 • Црвена ѕвезда :
  • Првенство на СР Југославија (1): 1997/98.
 • Партизан :
  • Првенство на СР Југославија (1): 2001/02.
  • Куп на СР Југославија (1): 2001/02.
 • АЛБА Берлин :
  • Германско првенство (1): 2002/03.
  • Куп на Германија (2): 2003, 2006 година.
 • Проком :
  • Полско првенство (1): 2007/08 година.
  • Куп на Полска (1): 2008 година.

Поединечни[уреди | уреди извор]

 • Најкорисен играч на Првенството на СР Југославија (1): 2001/02.
 • Најкорисен играч на германското првенство (2): 2002/03, 2005/06.
 • Учесник на Ол-стар првенството на СР Југославија (2): 1998/99, 1999/00.
 • Учесник во Ол-стар утакмица на германско првенство (3): 2002/03, 2003/04, 2004/05.

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

 • Европско првенство до 22 години : 1996 година.
 • Средоземни игри : 1997 година
 • Светско првенство до 22 години : 1997 година
 • Европско првенство до 22 години : 1998 година.
 • Универзијада : 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „All-Time Hoop Summit International Roster By Country“. usabasketball.com. Посетено на 16 октомври 2013.
 2. „JOVO STANOJEVIC MVP WINSTON YUBA LIGE!“. beobasket.net. Посетено на 4 февруари 2017.
 3. „Auszeichnungen & Awards der Bundesligageschichte“. easycredit-bbl.de. Посетено на 4 февруари 2017.
 4. „Jovo Stanojević ponovo u Vojvodini“. mondo.rs. 26 февруари 2009. Архивирано од изворникот на 2017-02-05. Посетено на 16 октомври 2013.
 5. „Jovo Stanojević završio karijeru“. b92.net. 15 август 2013. Посетено на 16 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]