Јован Поповски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован Попоски
Роден 26 септември 1916
Македонија Вевчани, Струшко, Македонија
Починал 2012

Јован Попоски — македонски новинар, публицист, писател и сценарист.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Поповски е роден на 26 септември 1916 година во Вевчани. Завршил средно образование. Работел како новинар-уредник на "Политика" за Македонија. Член е на ДПМ од 1972 година.[2]

Објавени книги[уреди | уреди извор]

 • Една младост (романизирана биографија, 1969)
 • На татковски начин (роман, 1970)
 • Дримколски записи (записи, 1971)
 • Дневникот на Страшо Пинџур (1972)
 • Дечомани (роман, 1977)
 • Август (раскази, 1979)
 • Ангели со скршени крилја (раскази за деца, 1983)
 • Рапорт на војникот (записи, 1985)
 • Вевчанци (записи, 1986)
 • Вердан (роман, 1986)
 • Зловреме (роман, 1989)
 • Поганици (раскази, 1989)
 • Човек од првиот чин на историјата (романизирана биографија, 1993)
 • Логорска романса (роман, 1994)
 • Везвесе (роман, 1996)
 • Желник-на далгите на животот (автобиографија, 1996)
 • Сами (роман, 1996)

Извори[уреди | уреди извор]

 1. НОВИНАРСТВОТО ИМА НАЈМНОГУ ЅВЕЗДЕНИ МИГОВИ. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-10-24.
 2. Специјално признание за Јован Поповски[мртва врска]