Јован Вуков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јован Вуков е српски архитект, кој живеел и работел во Белград. Се занимавал со проектирање на индивидуални куќи за живеење. Бил овластен архитект и имал сопствено биро. Негов проект е станбениот објект ( Сут+П+1+По) на улица „ Деспа Николиќ“, на аголот од улиците „ Зетска“, бр. 162 и кеј „ Димитар Влахов“ во Скопје[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Константиновски, Георги (2001). Градителите во Македонија XVIII- XX век. Скопје: Табернакул. стр. 36.