Јован Боровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јован Боровиќ

Јован Боровиќ (18 август 1965 година, Белград) е поранешен фудбалски судија, денес делегат-инструктор на ФСС.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јован Боровиќ својата судиска кариера ја започнал во 1989 година. За тринаесет години ги помина сите натпреварувачки рангови и досстигнал до Супер лигата. Во 2005 година станал помошник судија на ФИФА. На свои 42 години ја завршил судиската кариера поради повреда на грбот. Од 2007 година Јован е инструктор на прва категорија на ФСС.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]