Јованка Бјегојевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јованка Бјегојевиќ

Јованка Бјегојевиќ ( Прњавор, 28 септември 1931 - Белград, 30 август 2015 [1] ) била примабалерина на Народниот театар во Белград.

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Балетската гимназија во класата на Мило Јовановиќ во Белград во 1950 година, кога дебитирала во Народниот театар како принцеза во Баладата за средновековната љубов на Фран Лотка. На истата сцена одиграла голем број улоги на класичниот и современиот репертоар. Благодарение на врвната танцова техника, таа станала, заедно со Душанка Сифниос и Лидија Пилипенко, едно од најважните имиња во српскиот балет во 60-тите и 70-тите години. Во периодот 1959-1961 г. како член на француската балетска група Жан Бабиле и Австралискиот национален балет во Сиднеј ( Австралија ), настапувала во многу земји.

Како член на Народниот театар во неколку наврати била на чело на Балетот. Успешно се занимавала и со педагошка работа во Глумечката и балетската школа во Белград, а глумела и во филмови.

Создала значајни креации во балетските претстави: Лебедово езеро ( Петар Илич Чајковски ), Дуел ( Рафаело де Банфилд ), Пепелашка Сергеј Сергеевич Прокофјев, Птица не ги свиткај крилјата ( Енрико Џозеф ) и други. Таа е добитник на наградата Седми јули.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Enciklopedija srpskog naroda, Белград: Zavod za ujbenike, 2008, 105.
  • Српска семејна енциклопедија, кн. 4. Белград; Народна книга ; Политика, 2006, 16.