Јоан Гуркуф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоан Гуркуф
Гуркуф во 2016 година
Лични податоци
Полно име Јоан Мигел Гуркуф[1]
Роден на 11 јули 1986(1986-07-11)(37 г.)[2]
Роден во Племер, Франција
Висина 1.86 m[3]
Позиција среден ред
Младинска кариера
1992–2001 Лорјан Лорјан
2001–2003 Рен Рен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Рен Рен 66 (6)
2006–2009 Милан Милан 36 (2)
2008–2009Бордо Бордо (п) 37 (12)
2009–2010 Бордо Бордо 32 (6)
2010–2015 Олимпик Лион Олимпик Лион 90 (14)
2015–2018 Рен Рен 49 (7)
2018–2019 Дижон Дижон 8 (0)
Вкупно 318 (47)
Репрезентација
2002–2003 Франција 17 12 (2)
2003 Франција 18 4 (1)
2004–2005 Франција 19 17 (7)
2006–2008 Франција 21 18 (4)
2008–2013 Франција 31 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јоан Мигел Гуркуф (роден на 11 јули 1986 година) — француски поранешен професионален фудбалер кој играл главно како офанзивен играч за врска. Тој, исто така, можел да се користи како повлечен напаѓач, и бил опишан како „плејмејкер со вистински квалитет кој е голем додавач на топката“.[4][5] Поранешниот француски репрезентативец Давид Жинола, Гуркуф го опишал како најдобар француски играч на неговата генерација.[6][7] Неговиот талент, елегантниот стил на игра, истрајноста на теренот, техничките вештини и предвремената способност предизвикале споредби со француската легенда Зинедин Зидан.[8][9][10]

Јоан Гуркуф е син на Кристијан Гуркуф. Во 2001 година, тој тргнал по стапките на неговиот татко и се приклучил на Рен. Откако напредувал низ младинските редови и стигнал до сениорски тим, Гуркуф брзо станал миленик на навивачите меѓу поддржувачите и неговите индивидуални достигнувања набрзо довеле до интерес од клубови од странство, што резултирало со преселба во италијанскиот клуб Милан. тој постигна многу клупски почести и покрај тоа што не можел да се пробие во стартните единаесет, што резултирало со тоа што играчот бил испратен на позајмица во клубот од Лига 1 Бордо во неговата родна земја Франција. По успешната сезона, во која Бордо освоил двојна лига и лига купот, а Гуркуф добил неколку индивидуални почести, тој потпишал со клубот трајно. Гуркуф е поранешен победник на наградата за најдобар играч на годината на УНФП Лига 1 и во декември 2009 година бил прогласен за играч на годината во Франција за календарската 2009 година. Во август 2010 година, тој се приклучил на Олимпик Лион со петгодишен договор. Во септември 2015 година, тој се вратил во својот поранешен клуб Рен, каде одиграл три сезони пред да потпише за Дижон, последниот клуб во неговата кариера. Откако го раскинал договорот во јануари 2019 година, пензионирањето на Гуркуф било потврдено од неговиот татко во октомври 2020 година.

Гуркуф е француски интернационалец. Пред да игра на сениорско ниво, тој играл во тимот до 19 години кој го освоил Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА во 2005 година. Гуркуф го направил своето деби за сениорската репрезентација во август 2008 година [11] Тој го постигнал својот прв меѓународен гол два месеци подоцна против Романија.[12] Гуркуф го направил својот прв настап на голем турнир за Франција на Светското првенство 2010 година. По приклучувањето на националниот тим, тој бил вметнат во улогата на плејмејкер, позиција која била испразнета и никогаш не била пополнета по пензионирањето на Зидан во 2006 година [13]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување[14][15]
Клуб Сезона Лига Национале куп[б 1] Лига куп[б 2] Европа[б 3] Останато[б 4] Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Рен 2003–04 Лига 1 9 0 0 0 0 0 9 0
2004–05 Ligue 1 21 0 1 0 1 0 23 0
2005–06 Ligue 1 36 6 5 0 1 0 5 0 47 6
Вкупно 66 6 6 0 2 0 5 0 0 0 79 6
Милан 2006–07 Серија А 21 1 4 0 9 1 34 2
2007–08 серија А 15 1 2 0 3 0 0 0 20 1
Вкупно 36 2 6 0 12 1 0 0 54 3
Бордо (п) 2008–09 Лига 1 37 12 1 0 3 1 7 2 1 0 49 15
Бордо 2009–10 Лига 1 29 6 2 0 3 1 8 2 1 0 43 9
2010–11 Лига 1 3 0 0 0 0 0 3 0
Вкупно 32 6 2 0 3 1 8 2 1 0 46 9
Лион 2010–11 Лига 1 24 3 1 0 1 0 7 1 33 4
2011–12 Лига 1 13 2 3 0 2 0 5 0 23 2
2012–13 Ligue 1 18 3 1 0 0 0 3 1 1 0 23 4
2013–14 Лига 1 18 3 2 1 2 2 8 0 30 6
2014–15 Лига 1 17 3 1 0 1 0 0 0 19 3
Вкупно 90 14 8 1 6 2 23 2 1 0 128 19
Рен 2015–16 Лига 1 12 2 12 2
2016–17 Лига 1 27 4 0 0 1 0 28 4
2017–18 Лига 1 10 1 0 0 3 0 13 1
Вкупно 49 7 0 0 4 0 0 0 0 0 53 7
Дижон 2018–19 Лига 1 8 0 8 0
Вкупно 318 47 23 1 18 4 55 7 3 0 427 59

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година [16][17]
Репрезентација Година Настапи Голови
Франција 2008 6 1
2009 10 0
2010 9 2
2011 3 1
2012 2 0
2013 1 0
Вкупно 31 4

Почести[уреди | уреди извор]

Индивидуални

 • Играч на месецот во Лига 1 : март 2006 година,[18] април 2009 година [19]
 • Играч на годината во Лига 1 : 2008–09 [20][21]
 • Тим на годината во Лига 1 : 2008–09, 2009–10
 • Гол на годината во Лига 1 : 2008–09 [21][22]
 • Француски играч на годината : 2009 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players: France“ (PDF). FIFA. 12 June 2010. стр. 10. Архивирано од изворникот (PDF) на 18 October 2019.
 2. „Gourcuff: Yoann Miguel Gourcuff: Player“. BDFutbol. Посетено на 23 January 2019.
 3. Gourcuff, Yoann. „Player Profile“. Olympique Lyonnais. Посетено на 7 January 2013.
 4. „Yoann Gourcuff: The new Zidane?“. The Independent. UK. 27 January 2009. Посетено на 12 August 2009.
 5. „Yoann Gourcuff ESPN Profile“. ESPN. Архивирано од изворникот на 2011-06-28. Посетено на 28 February 2011.
 6. „Gourcuff is probably the most talented player of his generation“. Sport.co.uk. 19 October 2010. Посетено на 21 October 2010.
 7. „Ginola: Gourcuff is the best in a generation“. ESPN. 19 October 2010. Архивирано од изворникот на 2012-10-23. Посетено на 21 October 2010.
 8. „Yoann Gourcuff au Trophée Unfp“. YouTube. 24 May 2009. Архивирано од изворникот на 25 June 2014. Посетено на 12 August 2009.
 9. Jerome Pugmire (13 January 2014). „France's 'next Zidane' Gourcuff chasing past glory“. The Washington Times. Посетено на 7 September 2016.[мртва врска]
 10. Tom Williams (9 July 2015). „What became of Yoann Gourcuff, the supposed successor to Zinedine Zidane?“. The Guardian. Посетено на 7 September 2016.
 11. „GOURCUFF Yoann“. French Football Federation (француски). 12 August 2009. Архивирано од изворникот на 14 February 2011. Посетено на 12 August 2009.
 12. „France v. Romania Match Report“. Fédération Internationale de Football Association. 11 October 2008. Архивирано од изворникот на 14 October 2008. Посетено на 31 May 2010.
 13. „TACTICAL OVERVIEW: France“. 360 Football News. 8 June 2010. Архивирано од изворникот на 2016-02-18. Посетено на 11 June 2010.
 14. „Y. Gourcuff“. Soccerway. Посетено на 1 June 2017.
 15. „Yoann GOURCUFF - Football : la fiche de Yoann GOURCUFF (Rennes)“. L'Équipe (француски). Посетено на 1 June 2017.
 16. Yoann Gourcuff, fff.fr.
 17. „Gourcuff, quand la jeunesse prend le pouvoir…“. National Union of Professional Footballers (француски). 6 April 2006. Архивирано од изворникот на 13 October 2007. Посетено на 25 June 2009.
 18. „Gourcuff, enfin...“. National Union of Professional Footballers (француски). 6 May 2009. Архивирано од изворникот на 13 April 2005. Посетено на 25 June 2009.
 19. „Palmarès Trophées UNFP - Oscars du football - Meilleur joueur de Ligue 1“ (француски). Архивирано од изворникот на 2018-07-02. Посетено на 2 August 2017.
 20. 21,0 21,1 „Gourcuff awarded Ligue 1 accolades“. UEFA. 24 May 2009. Посетено на 11 February 2021.
 21. „Yoann Gourcuff Vs PSG – Chef d'oeuvre“. YouTube. 14 January 2009. Архивирано од изворникот на 22 January 2009. Посетено на 12 August 2009.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.