Јоандри Орозко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венецуела Јоандри Орозко
Yohandry orozco.jpg
Лични податоци
Роден на 19 март 1991 (1991-03-19) (32 г.)
Роден во Маракаибо, Венецуела
Висина &100000000000001640000001,64 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Депортиво Тахира
Број 10
Младинска кариера
Маракаибо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2009 Маракаибо 23 (2)
2009-2011 Зулиа 41 (11)
2011–2013 Волфсбург 7 (0)
2013– Депортиво Тахира 55 (14)
Репрезентација
2010- Венецуела Венецуела 17 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Јоандри Хозе Орозко Цухија (роден на 19 март 1991)во Маракаибо) е венецуелски играч од средината на теренот. Тој во моментов игра за Волфсбург.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во Венецуела[уреди | уреди извор]

Орозко го направи своето професионално деби во 2007 година со тимот на Унион Атлетико Маракаибо, на возраст од 16 години, против Депортиво Анцоатеги. Во 2009 година потпиша со ФК Зулија, и од тој момент беше постојано присустен во сениорскиот тим. Во сезоната 2010-11 тој стана клучна фигура во првата постава на Зулијаните, постигнувајќи осум гола во првата половина од првенството.

Волфсбург[уреди | уреди извор]

На 28 јануари 2011 година беше објавено дека Орозко ќе потпише четиригодишен договор со Волфсбург, во очекување на медицинските тестови и финасиските услови со Зулија. Тој стана третиот играч од Венецуела во Бундеслигата, по Хуан Аранго и Томас Ринкон по договорот што беше завршен на 31 јануари. Орозко стави потпис со кој се обврзува на верност кон клубот до 30 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]